За роки незалежності в Україні помітна тенденція до зростання “проукраїнськості” – про це свідчать дані опитування фонду “Демократичні ініціативи” і КМІС.
За даними досліджень, у 1991 році 51% населення вважали, що головною мовою викладання в школі повинна бути українська (не погоджувалися з цим 27%), у 2016 році думку щодо української як головної мови викладання поділяють 69% (не згодні 13%).
Переконання, що “здоровий націоналізм нам необхідний” у 1991 році поділяли 48%, у 2016 - 61%. Соціологи також відзначають зростання впевненості у спроможності країни.
Опитування було проведене фондом “Демократичні ініціативи” разом з Київським міжнародним інститутом соціології у серпні 2016 року в усіх областях України, окрім окупованих територій. У результаті польового етапу було зібрано 2040 анкет. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Цитати про націоналізм
Микола Міхновський:
«Як не можна спинити річку, що, зламавши кригу навесні, бурхливо несеться до моря, так не можна спинити нації, що, прокинувшись до життя, ламає свої кайдани».
Дмитро Донцов
« Мало носити в серці Ідеал. Коли його не боронитиме запеклість фанатиків — цей ідеал перекреслить інша, чужа фанатична сила».
«Тільки воскреслий Дух давньо-князівського і лицарства козацького — незримих скрижалей Кобзаря на Україні, дасть їй силу зломити московську орду»
Євген Коновалець
« У вогні перетоплюється залізо у сталь, у боротьбі перетворюється народ у націю».
« Настане час, і не словами будемо з’ясовувати суть невмирущої…»
Степан Бандера
« Ні на що не здадуться навіть найкращі нагоди й готовність допомогти, якщо сама нація не виборює й не кує своєї долі власною боротьбою».
Ярослав Стецько
« Провідна еліта нації, щоб мати право бути такою, повинна стати уособленням ідеалізму й героїзму. Вона перша ставить чоло небезпекам і остання відступає, здійснюючи своїм власним прикладом і соціальну справедливість».
Юрій Липа
« Зв’язок з минулим є підставою віри в будуччину і запорукою перемоги будівничих ідеалу національного».
Олена Теліга
« …Чим виший п’єдестал побудуємо для тих, що стали символом наших визвольних змагань, тим далі падатиме роз’яснююче світло від цього символу — тим ширші маси будуть бачити яскравий дороговказ для свого життя і для своєї боротьби».
« Не солодкі, нездійснювані обітниці, а суворе підпорядкування себе безсмертним і невмолимим вимогам нації — дозволить їй стати перед світом у весь свій потужний зріст!»
«Коли ми несемо ідею українського націоналізму, не сміє бути ні одного порожнього слова. Кожне гасло має вростати в нашу землю, а не засмічувати її порожньою лускою. Коли говоримо про національну спільноту, мусимо її відчувати».
Дмитро Мирон „Орлик”
« Від сили, вартості й творчої снаги провідної верстви залежить сила й розвиток нації й держави».
« Не Україна для нас, а ми для України!»