Реєстрове козацтво зі «столицею» у Трахтемирові стало потужною бойовою одиницею українсько-польських походів проти Москви

Дата: 28.06.2022
Автор:

Козацький Трахтемирів: малюнок Володимира Євкара

Рівно 450 років тому, у червні 1572 року король Сигізмунд II Авґуст підписав універсал про створення реєстру із 300 козаків, очолюваних  Яном Бадовським.

Литовський посол згадує про тих перших реєстровців, що «спробувавши щастя у фортецях, вони вже ніколи звідти не повертаються» – відчувши смак Волі і перемог у військових походах, козаки обирали їх назавжди…

Підпорядковують реєстровців не старостам замків Наддніпрянщини, як раніше звичайних козаків, а коронному гетьману. Козаків польські союзники надзвичайно цінують, бо вони відповідають європейським тенденціям військової справи…

1576-го присягу короля складає Стефан Баторій. Йому, як і його попереднику, доводиться воювати з Московією. Відправляє посланця на Запорізьку Січ, щоб той набрав 500 козаків у реєстр. Це було виконано до Дня Святого Миколая…

«Король установив їм гетьмана і призначив для них місто Терехтемирів, де вони могли збирати ради, тримати гармати й інші військові запаси. А найголовніше – щоб мали притулок на зиму», – писав писар Лубенського полку Стефан Савицький у “Повісті літописній про козацьку війну з поляками” 1718 року. Нагадаємо: Трахтемирів (раніше – Терехтемирів) – наразі село на березі Дніпра поблизу Канева сучасної Черкащини.

Пізніше реєстровців підпорядковують вже не коронному гетьману, а Черкаському й Канівському старості Михайлові Вишневецькому. 1579 року він разом з гетьманом Оришевським веде козаків у складі війська короля Стефана Баторія на Московське царство, яке почало нападати на території Великого князівства Литовського. Козаки з поляками займають і спалюють чимало ворожих фортець. Улітку наступних двох років разом із загоном татар беруть приступом міста й околиці Брянська, Рильська, Трубчевська й Орла. Ущент розбивають військо московитів.

У 1582 році (440 років тому) король Стефан Баторій видає універсал про оборону прав козацтва, остаточно затверджуючи їхні права як касти воїнів, вільних людей — «Uniwersal Stefana Batorego do ukrainnych urzednikow w sprawie poszanowania przez nich wolnosci Kozakow zaporoskich».

Оригінал цього важливого документу не був доступним українським історикам протягом багатьох століть. Проте у червні 2020 року доктор історичних наук Тарас Чухліб розшукав «Універсал короля Стефана Баторія на вольності Козакам Запорозьким» в «Архіві головних актів давніх» у Варшаві.

 

Спільні сторінки історії повертаються із небуття. В сучасному світі поляки знову стають нам потужними союзниками перед лицем спільного і жорстокого ворога і знову актуальним стає давнє польсько-українське гасло: «За нашу і вашу свободу!»…

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki


Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 4 від квітень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру