Медовий Спас: народні традиції та прикмети у перший день Успенського посту

Дата: 14.08.2019
Автор:
14 серпня християни східного обряду святкують Перший Спас, який називають також Медовим Спасом або Маковеєм. Старі люди переказують, що робити в цей день аби не мати неприємностей і спокутувати гріхи.

 У ІХ столітті мешканці візантійської столиці Константинополя в цей день з храму Святої Софії, в розпал страшної епідемії, винесли частинку хреста, на якому був розп’ятий Ісус Христос, і освятили водойми і колодязі, повідомляють Патріоти України. І сталося диво – хвороба, яка забрала тисячі життів, пішла з міста.

На Медовий Спас освячують воду в річках, джерелах, колодязях не тільки в пам’ять про константинопольському диво. У літописах сказано, що саме в серпні князь Володимир Святославович хрестив Русь.

Це свято в народі часто називають Спасом на воді, Мокрим Спасом і вшановують воду. Наші пращури на Медовий Спас обов’язково купалися у водоймах. Вважалося, що в цей день вся вода набуває чарівної сили – змиває гріхи, рятує від бід і хвороб увесь рік.

14 серпня в церквах освячують не тільки воду, але також і мед. Саме в цей час соти у вуликах заповнені духмяним лакомством і саме час збирати урожай, а після освячення, пригощатися досхочу. У слов’ян ще готували популярний хмільний напій – медовуху. У народі її використовували не тільки в якості святкового напою, а й лікували хвороби.

Існує ще одна назва свята 14 серпня – Маковей. У цей день в храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. З 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією начинкою.

На Маковея, 14 серпня розпочинається двотижневий Успенський піст, який вважається особливо важливим для жінок. Якщо ви зважитеся його дотримуватися, то вже на Медовий спас доведеться відмовитися від здоби, тих самих макових булочок і медових пряників, м’яса і риби, а також старанно молитися – адже пост це не дієта, а привід подумати про вічне.

На свято Маковея раніше, в дохристиянські часи, люди створювали спеціальні букети-обереги – маковійчики, які захищали сім’ю від біди на протязі всього року. Не перестали збирати маковійчики і після приходу християнства. Їх слід освятити в церкві і берегти як зіницю ока цілий рік – він буде захищати будинок і всіх членів сім’ї від хвороби і неприємностей.

Висушений маковійчик найкраще поставити на підвіконня. А щоб захистити своє житло від чаклунських чар, по дому треба порозсипати мак (хоча б біля порога і по кутах в кожній кімнаті).

На Маковея жінкам прощаються всі незамолені гріхи. Народне повір’я говорить: Перший Спас бабські гріхи замолює. Якщо на жінці є гріх, за який вона ніяк не може вимолити прощення, то в цей день такий гріх їй проститься обов’язково.

Для більшої впевненості в прощення гріхів потрібно було допомогти удовам і сиротам по господарству – “У Медовий Спас у вдови двір хоч тріску кинь”. Під тріскою малися на увазі дрова. Люди намагалися допомогти і в заготівлі дров, і по роботі в городі, в клопотах по господарству. Адже той, хто допоможе нужденним в цей день, отримає благословення Господа.

Сердиться на свято вважається великим гріхом. Також сваритися, особливо з близькими і бажати кому або зла. Вважається що неприємності, які побажаєш в цей день, повернуться до тебе сторицею.

Народні прикмети на Медовий Спас:

На Маковея літо закінчується, осінь починається.

На Перший Спас і жебрак медку спробує.

Медовий Спас нові колодязі освячує.

У перший Спас будь бабин гріх проститься.

Після першого Спаса в воду не заходять.

Після Першого Спаса коней в річці не купають.

Тим, хто побоюється відьом: в цей день потрібно зібрати насіння дикого маку і обсипати ними будинок – жодна відьма в будинок не проникне

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 2 від 12  квітня  2019

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2019’.Вільне Козацтво Холодного Яру