У Лисянці на Черкащині історичні реконструктори відтворили битву 1944 року…

Дата: 21.02.2019
Автор:

Для України, яка воює проти новітніх окупантів, залишається актуальним вшанування битв минулого – проти усіх зайд, які у різні часи посягали на українську землю…

У неділю, 17 лютого на північно-східній околиці смт. Лисянка на Черкащині, біля пам’ятного знаку 2-й танковій армії Першого Українського фронту (висота 239) відбулась військово-історична реконструкція фрагменту бою, який відбувся тут 75 років тому у ході завершення Корсунь-Шевченківської наступальної операції. Про це пише “Козацький край”  з посиланням на розповідь заступника директора Державного історико-культурного заповідника “Трипільська культура” Олександра Назарова.

Корсунь-Шевченківська операція є однією з найбільш відомих сторінок з історії визволення українських земель від нацистів. Наприкінці січня 1944-го року війська 1-го та 2-го Українських фронтів почали наступ, і зустрівшись під м.Звенигородка, замкнули кільце навколо Корсунь-Шевченківського виступу, в результаті чого було оточено два німецьких армійських корпуси, до яких входили 5 піхотних дивізій, чотири дивізійні групи, піхотний полк, танкова дивізія СС «Вікінг», моторизована бригада СС «Валлонія», дві корпусні групи, артилерійські, інженерні та інші частини. Командування нацистів заборонило оточеним військам капітулювати і пообіцяло деблокувати оточення ззовні.

На допомогу оточеним було кинуто значні сили. Тільки танкових дивізій налічувалося вісім і серед них – перша танкова дивізія СС «Лейбштандарт «Адольф Гітлер». З півдня та заходу вони намагалися прорвати кільце. Дивізіям, що проривалися з заходу, пощастило більше. Підсилені двома важкими танковими батальйонами, укомплектованими важкими танками «Тигр», вони прорвались саме сюди, до висоти 239, але були відкинуті до Лисянки і далі прориватися оточеним довелося самотужки.

У ніч з 16-го на 17 лютого 1944 року оточені війська нацистів почали прорив з с.Шендерівки Корсунь-Шевченківського району. Більше доби тривав прорив, у результаті якого певній частині живої сили вдалося з боями вийти з оточення, проте уся техніка та важке озброєння були кинуті чи знищені. Десятки тисяч загинули та потрапили у полон. У ході наступного відступу нацистські війська продовжували нести величезні втрати, особливо у техніці. У цих боях на полях Черкащини ними було втрачено тільки танків типу «Тигр» та «Пантера» більше, ніж при всесвітньовідомій битві на Курській дузі.

Снаряди та міни обох сторін не обирали жертв. У цих боях загинули тисячі мирних мешканців Черкащини. Ще десятки тисяч щойно мобілізованих жителів області загинули та отримали поранення, приймаючи участь у бойових діях. Саме у період Корсунь-Шевченківської наступальної операції робота польових воєнкоматів досягла свого піку. Лютнева відлига зробила шляхи майже непроїзними, тому обидві сторони активно використовували місцевих жителів, включаючи жінок та дітей для транспортування боєприпасів, предметів військового спорядження та амуніції, тощо. Значна кількість наших земляків уже тут, за кількадесят кілометрів від дому починали своїми подвигами прославляти рідну землю.

З метою належного вшанування пам’яті земляків, що загинули при визволенні рідного краю, та відзначення 75-ї річниці проведення Корсунь-Шевченківської наступальної операції і було проведено цю військово-історичну реконструкцію фрагменту одного з боїв за висоту 239.

Захід відбувся за підтримки Черкаської обласної державної адміністрації, Лисянської районної державної адміністрації, Лисянської районної та селищної рад, Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника та Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура», за сприяння ВГО «Закінчимо війну» та Благодійного фонду «ДІОНІС».

У реконструкції взяли участь військово-історичні клуби Київщини, Кропивницького, Одеси, Херсону, Чернігова та Черкащини. Учасники заходу традиційно здійснили покладання квітів до навколишніх братських могил та пам’ятних знаків.

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 3 від травень 2023

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2023’.Вільне Козацтво Холодного Яру