Відомі поляки в українських костюмах

Дата: 09.01.2019
Автор:

Марія Степан – журналістка „Wiadomości” TVP1. У традиційному святковому жіночому костюмі, кінець 19-го – початок 20 століття, Черкаська область.

10 грудня у Варшаві відбулася презентація фотовиставки «Краса єдності» («Piękno jedności»). Це проект, в рамках якого відомі поляки сфотографувалися в костюмах сторічної давнини. Деякі учасники фотосесії також прийшли на подію.

 

Організаторка вернісажу й голова фонду «Український інформаційний центр» Оксана Денисюк, представивши гостей та групу, яка допомагала у створенні виставки, зазначила, що мета зробленої роботи – єдність і близькість української та польської культур. Ініціаторка проекту розпові ла, що ідея зародилася після того, як до Варшави привезено виставку «Щирі» з українськими зірками в національних костюмах на фотографіях. Але для польської аудиторії ці люди не були відомі, тому в Оксани Денисюк з’явилася ідея створити власний проект, але з поляками. «Герої вибиралися колективно. Кожен з ініціаторів проекту вносив свої пропозиції. Звісно, я дуже горджуся, що зголосилися такі легенди кіно, як Анджей Северин, Даніель Ольбрихський. І по-секрету – з організацією допомагав Кшиштоф Зануссі. Польський режисер сам не брав участі в проекті, адже воліє, аби в таких фотосесіях показували себе більш молоді актори», – зауважила Оксана Денисюк.

У проекті взяли участь представники української меншини. Серед фотографій з відомими акторами театру, кіно, журналістами, письменниками є оперна співачка Ірина Житинська, яка народилася в Івано-Франківську, а зараз виступає у Вроцлавській опері. На фотографії вона у традиційному святковому дівочому костюмі кінця XIX – початку XX століття.

Ще одна українка за походженням – Марія Степан, також приміряла костюм із Черкаської області. Журналістка «TVP1» розповіла, що для неї це перший подібний досвід: «Ніколи раніше не одягала костюм, якому 100 років! Я розуміла, що колись жінки ходили в таких довгих спідницях, хустках, але для мене це все було настільки нове. Я мріяла про те, щоб на мене не одягали хустку, але все ж вдягнули! Думала, що буду більш тендітна, але не була. І я зрозуміла, що вік цього костюма ніби натягує на людину спогади про події тих століть», – каже Марія Степан.

 • Ірина Житинська – відома у Польщі оперна співачка, з Івано-Франківська. У традиційному святковому дівочому костюмі, кінець 19-го – початок 20 століття, Хмельницька область.
 • Анджей Северин – польський актор театру та кіно. У традиційному святковому чоловічому костюмі, кінець 19-го – початок 20 століття, Дніпропетровська область.
 • Юстина Соболевська –польська журналістка, літературна критикиня. Костюм – кінець 19-го – початок 20 століття, Одеська область.
 • Даніель Ольбрихський – польський
  актор театру і кіно. У традиційному святковому чоловічому костюмі, кінець
  19-го – початок 20 століття, Чернівецька область
 • Анна Сенюк – польська акторка театру та кіно. У традиційному святковому жіночому костюмі, кінець 19-го – початок 20 століття, Івано-Франківська область.
 • Йоанна Яблчинська – польська телеведуча, акторка, у традиційному святковому дівочому костюмі, кінець 19-го –початок 20 століття, Полтавська область.

На відкриття вернісажу прийшла польська мисткиня й журналістка Александра Кутц, яка приміряла костюм із Сумської області. Сорочка взагалі була чоловіча, що найбільше запам’яталося учасниці проекту. «Відізвалося все моє східне коріння, коли вдягнула український традиційний одяг. Найсильніше мене вразила в костюмі його автентичність. Було відчуття, що я перенеслася в часі. Відразу ввійшла в роль героїні цього одягу – заміжньої жінки. Мене вразила сорочка, яка посередині має спеціальний розріз для годування груддю. Але такий самий розріз є і на чоловічих сорочках. Тому можу сказати, що вже в той час вбрання поступово ставало унісекс», – розповіла Александра Кутц.

Проект, на думку організаторів, дав свої плоди, і тепер разом із Посольством України в Польщі та Міністерством закордонних справ України Оксана Денисюк хоче продовжити вернісаж новою серією фотографій. Її ідею підтримав посол України у Польщі Андрій Дещиця, який анонсував присутнім гостям, що в планах – показати українцям традиційні польські народні костюми. Образи примірятимуть відомі українські митці, аби показати, що ми культурно близькі із сусідами. Після презентації світлин присутнім у виставковому залі подарували календарі з фотосесією на наступний рік.

Проект «Краса єдності» – це виставка, яка має на меті поєднання культурно-мистецьких традицій України та Польщі. Зйомки здійснив український фотограф Степан Рудік, який зараз проживає в Польщі. Він розповів, що коли знімав героїв проекту, відчув, як вони змінювалися в українських народних костюмах, і це його вразило. Усі автентичні прикраси та одяг – з Українського інституту історії моди. 12 костюмів XIX – початку XX століття представляли 12 областей України. Фінансову підтримку проекту надали Міністерство закордонних справ України та Посольство України в Польщі.

http://www.nasze-slowo.pl

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki


Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 2 від 12 квітня 2019

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2019’.Вільне Козацтво Холодного Яру