Українські вчені 13 листопада вирушили в експедицію з вивчення стану Південного океану. Це перша поїздка за 17 років.
Українська наукова команда має три цілі дослідження, зазначив очільник експедиції, керівник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий:
- дослідження запасів антарктичного криля (дрібні рачки), яким живляться вусаті кити, тюлені-крабоїди та пінгвіни. Українська група буде дізнаватися, чи варто обмежити вилов криля, чи його вистачає всім, зокрема людям. Зазначимо, нині Україна є однією з шести країн, які не лише виловлюють криль, а й досліджують його запаси;
- збір даних про стан води океану;
- отримання зразків «екологічного ДНК» (розчинене ДНК всього живого, яке було в океані упродовж трьох останніх днів) для переліку всіх мешканців океану від мікроорганізмів до китів (так званого «портрету екосистеми»).
Керівник експедиції додав, що участь України в такій експедиції є визнанням потенціалу країни.
«Уперше з 2001 року Україна бере участь у подібних дослідженнях. І це, звичайно, є визнанням як високого наукового потенціалу України, так і активної міжнародної позиції нашої держави у питаннях збереження вразливої екосистеми Антарктиди», — сказав Дикий.
Українські науковці вирушать до Південно-Африканської республіки, де сядуть на риболовно-крилевий траулер і вирушать Південним океаном до берегів Антарктиди.
Південний океан або Антарктичний океан — це сукупність вод Тихого, Атлантичного та Індійського океанів, які омивають Антарктиду.
Нагадаємо, за перший місяць відбору на антарктичну експедицію 2019-2020 на станцію Академіка Вернадського вже подалися 116 українців.
https://hromadske.ua