Найпопулярніша телепрограма СРСР виходила під мелодію, присвячену… отаману “антибільшовицького” Вільного Козацтва

Дата: 18.11.2017
Автор:

Генерал-хорунжий УНР Юрко Тютюнник

У похмурому, забитому комуністичною пропагандою радянському музичному просторі справжніми промінчиками світла ставала можливість почути пісні західних рок-гуртів. Поки на сцені і офіційному телебаченні безкінечно крутили «Нє расстанусь с комсомолом» Йосипа Кобзона і «Увєзу тєбя я в тундру» бурята Кола Бельди – мільйони громадян СРСР тихцем виловлювали заборонені радіохвилі Заходу, переписували на бобіни й касети пісні «Бітлз», «Боні-М», «Абби»…

Трохи простіше було почути мелодії американського гурту The Ventures: під їхню мелодію «Apache» актор з Югославії Гойко Мітіч з успіхом «грався у індіанців» у фільмах східнонімецької кіностудії «DEFA», яка так само «гралася у Нollywood», а під пісні цього ж гурту «El Bimbo», «Caravan» та «Wheels» Вовк ганявся за Зайцем у найпопулярнішому мультфільмі радянських дітей «Ну, постривай!»

Та справжньою «ідеологічною диверсією» стало те, що сталося на центральному телебаченні в Москві 1969 року, коли на телеекрани країни вийшла перша програма «Международной панорамы». Більше 30 років – від першого виходу і аж до самого розвалу СРСР, коли ця програма щезла, за музичну заставку на початку кожного телевипуску звучала музика того ж гурту The Ventures – уривок мелодії з композиції «Vibrations». А ця композиція збігається з музикою полтавчанина Григорія Китастого до слів харків’янина Івана Багряного «Гарматним димом просмерділись галуни»​​(або «Пісня про Тютюнника»), написаної двома емігрантами і вперше виконаної в таборі для переміщених осіб у місті Майнц-Кастель 24 липня 1946 року. Згодом пісня про уродженця Черкащини, одного з організаторів Вільного Козацтва, генерал-хорунжого і героя Зимового походу УНР Юрія Тютюнника широко розійшлася в середовищі північноамериканських емігрантів з України, завдяки чому і потрапила до Дона Уїлсона, лідера гурту “The Ventures”, назва якого у перекладі означає «Авантюра»…

У пісні-оригіналі є такі слова: «Прийде час і прийде година розплати,- На ворога нагло впаде. З мільйонами шабель під Київ карати Тютюнник з Сибіру прийде». Автори пісні думали, що Тютюнник – у сибірському засланні, не знали, що його розстріляно…

Але слова пісні виявилися пророчими. Спочатку 1 січня Нового, 1968 року у програмі з «бунтівною» мелодією на початку відважилися демонструвати виступ західних гуртів Sex Pistols, Boney-M і Smokie. 1987 року зухвало запустили в ефір сюжет про те, що радянським військам пора «змотувать вудки» з Афганістану. А коли в січні 1991 року журналісти цієї програми відкрито відмовилися озвучити в ефірі офіційну версію Москви про «необхідність» кривавого штурму десантниками і спецпідрозділом КГБ телевежі у Вільнюсі (при цьому загинуло 14 і поранено більше 600 мирних, беззбройних литовців) – стало зрозуміло, що радянській імперії під правлінням Москви залишилися лічені дні.

Під мелодію, написану колись на честь одного з творців Вільного Козацтва, журналісти в Москві в один чудовий день змушені були повідомити на весь СРСР, що розсипався на очах: імперії під правлінням Москви більше не буде – «прийшла година розплати», про яку співалося українцями…

Петро ДОБРО

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 9 від вересень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру