Рейтинг UA-Travels: у п’ятірці кращих військових музеїв України два – з Черкащини

Дата: 14.03.2017
Автор:

До 2014 року у нас не приділяли жодної уваги армії та захисту країни, військові музеї доживали свій час як забуті осередки холодної війни, тоталітарної радянщини та пафосної пам’яті ВВВ. Але після 2014 року ігнорувати військову тему стало неможливо. Зараз майже у кожному краєзнавчому музеї є хоча б один стенд присвячений майдану та подіям на сході. За ці два роки відкрилися нові музеї та стали відповідати вимогам часу старі. До Дня захисника України 2016 року редакція популярного туристичного видання UA-Travels зробила добірку військових музеїв, які варто відвідати кожному українцю. Станом на 14 березня 2017-го, коли відзначається День добровольця, рейтинг залишається актуальним…

1. Музей АТО у Дніпрі

Адреса: м. Дніпро, площа Соборна (біля Краєзнавчого музею)

Відкритий цього року, музей є  спільною працею ветеранів АТО, волонтерів, науковців, художників і працівників Дніпропетровської облдержадміністрації. Експозиція досить незвичайна для наших музеїв, сповнена символізму та навіть якогось оптимізму. Наскільки нам відомо, це перший музей АТО у країні, і дуже-дуже приємно та символічно, що з’явився він саме у Дніпрі.

2. Військовий музей у с. Шампань на Черкащині

Адреса: Черкаська область, Звенигородський район, хут.Шампанія (дорога між Моринцями та Шевченковим). Планується перенесення до с.Козацьке цього ж району.

Музей створений волонтером-афганцем Олегом Бойком, краще попросити про екскурсію у самого засновника музею, який дуже емоційно розповість про “Гради”, “Урагани” та “сепарів”, покаже “трофейного” Леніна та поділиться планами, де він розмістить зірку з вежі зруйнованого Кремля:) Містить зали Другої світової та Афганської війни (були засновані до АТО) та зал і територію навколо, присвячену АТО. Як розповідає сам засновник музею, він мав намір на території музею створити щось на кшалт афганського ландшафту, але почалася АТО і плани змінилися. Тепер ландшафт буде донецький.

Взагалі, це не просто музей, а центр патріотичного виховання для молоді і не тільки. Адміністрація проводить вишколи, стрільбища та тренування, а ще активно волонтерить для АТО та ремонтує техніку.

3. Музей участі України у Другій світовій війні

Адреса: м. Київ, вул. Лаврська, 27

Найбільший музей країни військової тематики. Раніше був присвячений лише “Великій Вітчизняній”, але зараз розповідає про участь України у Другій світовій взагалі. Музей було створено у 1970-х, але експозиції продумані, художні і вражаючі. Найсильніша, як на нас, – зала пам’яті.

У музеї дуже багато страшних експонатів, наприклад, рукавички з людської шкіри, або мило з людського жиру. Понівечена зброя, особисті речі загиблих, пропагандистські матеріали – музей величезний, експозиції насичені. Завершення огляду відбувається у великому світлому залі слави, де на стінах викарбувані імена героїв.

Сама територія музею, монумент Батьківщина-мати, техніка часів Другої світової та АТО, вражаючи скульптурні композиції, краєвиди на лівий берег Києва – все це варто того, щоб відвідати. Не зважаючи на те, що музей ще з радянських часів, засновникам вдалося уникнути радянської штучності. Тут відчуваєш біль за загиблими (чого немає у багатьох радянських музеях), а не пафосну гордість за перемогу, до якої не маєш жодного відношення.

4. Національний військово-історичний музей України

Адреса: м. Київ, вул. Грушевського, 30/1

Це головний військовий музей країни, у якому представлено історію українського війська від часів Київської Русі до АТО. Дуже змістовні експозиції, присвячені Першій світовій та УНР. На відміну від радянщини, ці історичні періоди представлені у дуже небагатьох музеях.

Звичайно, найсильніша експозиція – та, що хвилює саме тебе. Цілий поверх присвячений захисту державного суверенітету і територіальної цілісності України з 2014 року. Особисті речі загиблих, тих самих, про яких ти чув по радіо і дивився сюжети на ТБ, макет руїн Донецького аеропорту, експозиція з соняшниками на річницю Іловайська.

На жаль, самі експозиції хоч і непогано художньо оформлені, але без гіда багато чого втрачається, особливо, на експозиціях, присвячених арміям УНР і Першої світової.

5. Музей Корсунь-Шевченківської операції у Корсуні-Шевченківську

Адреса: Черкаська область, м. Корсунь-Шевченківський, вулиця Острів Коцюбинського, 4

Ще один музей, присвячений Другій світовій, а точніше, одній з її частин – Корсунь-Шевченківській операції. Варто зазначити, що це була масштабна битва (майже кожна висота у цій місцевості має якийсь військовий меморіал), і вона була переможна для радянських військ. Тому музей не має трагічності, але через свою локальність дуже шанобливо відтворює долі учасників операції та інших місцевих мешканців, які пішли воювати.

Останній зал присвячений Майдану і воїнам АТО, – нічого особливого, але, можливо, музеї Другої світової ми стали сприймати зовсім з іншого ракурсу саме завдяки нашій війні на Сході…

 

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 3 від 29 грудня  2019

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2021’.Вільне Козацтво Холодного Яру