У Черкасах стартував соціально-мистецький проект, присвячений третій річниці Майдану

Дата: 27.01.2017
Автор:

27 січня в Черкасах стартував соціально-мистецький проект «За Волю, за кращу Долю… Третя річниця Майдану». Захід організовано й проведено управлінням культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської облдержадміністрації.

Від самого входу до обласного художнього музею, де відкрилася експозиція, відвідувачів зустрічають артефакти з Майдану: прапори (один з них у крові, бо ним вкривали загиблих на Майдані), прошиті кулями будівельні й мотоциклетні каски, вивіска «Вільний мікрофон», під якою під час Революції з центральної сцени Майдану виступали з промовами, щити – саморобні і «трофейні» міліцейські (один з них наполовину розплавився у вогні…), тризуб-символ одного з роїв Самооборони, в яку гуртувалися повстанці проти режиму Януковича…

Від цих реліквій сходи ведуть на горішні поверхи музею – через галерею постерів «Люди свободи: гаранти незалежності», надані Інститутом нацпам’яті та Галузевим держархівом СБУ. Портрети визначних діячів визвольної боротьби минулого стали символічним обрамленням не лише музейних сходів – вони символізують ще й  безперервність боротьби українців за власну державність. Серед постерів – і портрет з історіями уродженців Черкащини – очільника незалежної церкви України Василя Липківського, Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки…

Третій поверх зустрічав літією священиків біля фото усіх Героїв Небесної Сотні та фотознімками, які зафіксували драматичні кадри історії Майдану. Основа експозиції – фото Степана Вінярського, який вів фото- та відеозйомки майже від самого початку Революції Гідності. Жахливі кадри розпалу боїв на Майдані, життя повстанців ХХІ століття та їхній побут – на фото Олега Островського та Андрія Кравця…

На кожному з поверхів – картини художньої виставки: роботи М. Теліженка, О. Теліженко, В. Олексенка, В. Сірого, М. Гладька, О. Кравчук, В. Міловіцької, Т. Черевань, А. Арутюняна…

У головній залі соціально-мистецького проекту, який зустрів відвідувачів потужними піснями й віршами від черкаських митців та гостей з Києва (зокрема, кобзаря Тараса Силенка й «голосу Майдану» Володимира Гонського) – величезний (3 на 6 метрів) чорний холодноярський прапор з написом «Воля України або смерть». Це – той самий прапор, який був центральним елементом «йолки» на революційному Майдані. Привезений до Києва з Черкащини у грудні 2013 року, нині він – знову на Черкащині, яка в усі часи була в епіцентрі Визвольної боротьби. На жаль, двоє з трьох хлопців, які свого часу підняли прапор на залізну конструкцію серед Майдану, пізніше загинули в боях на Донбасі… Поруч – дещо менший холодноярський прапор, який пройшов Майдан зі «свободівцями» і відомий як «прапор Чупилки» – за прізвищем загиблого на Донбасі в рядах «Карпатської Січі» Анатолія Чупилки…

На більшому холодноярському прапорі – виконані художниками портрети шести загиблих Героїв Небесної Сотні з Черкащини: Максима Горошишина, Юрія Паращука, Юрія Пасхаліна, Андрія Саєнка, Віктора Чернеця та Віталія Смоленського… Причому, портрет останнього намалював художник з полку «Азов» Олександр Канібор (бойовий позивний так і є – «Художник»), відомий тим, що став головним героєм книги «Чорне сонце», написаної знаменитим Василем Шклярем – у ній він фігурує з позивним «Маляр»…

Частиною соціально-мистецького проекту став спецпроект Миколи Бабака та Євгена Матвєєва «Жертвопринесення», а ще – фільм Євгена Козака «Голос Мовчання».

Організатор виставки – управління культури та взаємозв’язків з громадськістю Черкаської ОДА висловлює щиру вдячність за сприяння у проведенні заходу особисто голові Черкаської ОДА Юрію Ткаченку, ГО «Черкаське земляцтво «Шевченків край», всеукраїнській газеті «Козацький край», ГО “Самооборона Майдану Черкаської області”, «Вільному козацтву Холодного Яру», просвітницькій медіагрупі «Воля UA» та всім художникам, журналістам, громадським діячам, музикантам і пісенним виконавцям, які долучилися до цієї справи.

Проектом «За Волю, за кращу Долю… Третя річниця Майдану» розпочинається цикл заходів, присвячених історії Української революції 1917 – 1921 років у боротьбі за державність, свободу та краще майбутнє.

Петро ДОБРО, фоторепортаж Наталії КРАВЕЦЬ

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 4 від квітень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру