У Києві відбудеться прем’єра нового фільму про УПА

Дата: 12.10.2014
Автор:

Подивитися на український повстанський рух з перспективи «простих людей» у новій документальній стрічці «Хроніка Української Повстанської Армії 1942—1945» та побачити півтисячі унікальних архівних фото виставки “УПА. Історія нескорених” запрошують Український інститут національної пам’яті, Міністерство оборони та Галузевий державний архів Служби безпеки України.

 Понеділок, 13 жовтня, 19.00

Центральний будинок офіцерів Збройних Сил України

м. Київ, вул. Грушевського, 30/1

Вхід вільний

Напередодні 72-ї річниці створення УПА у Києві відбудеться прем’єра документального фільму Тараса Химича «Хроніка Української Повстанської Армії 1942-1945» та зустріч з авторським колективом.

Стрічка у двох частинах розповідає про історію Української повстанської армії крізь призму свідчень 34 очевидців. «Ми пропонуємо подивитися на український повстанський рух з перспективи «простих людей». Усні історії дають змогу відчути атмосферу та дух епохи, зануритися у вир бурхливих подій», — кажуть автори фільму.

Після кінопоказу можна буде поспілкуватися з режисером Тарасом Химичем та науковими консультантами фільму відомими істориками Іваном Патриляком і Олександром Пагірею. Участь у заході візьме Голова Українського інституту національної пам’яті історик Володимир В’ятрович.

Відвідувачі також зможуть переглянути виставку Центру досліджень визвольного руху «Українська Повстанська Армія: історія нескорених», яка розповідає про історію створення, озброєння, командирів та головні бої УПА, показує щоденне життя повстанців, медичну службу, тилове забезпечення та участь жінок у визвольному русі. Виставка демонструє близько півтисячі унікальних архівних фото, документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи ОУН та УПА.

Учасники заходу додатково зможуть переглянути архівні документальні матеріали з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, які розповідають про зародження та масштаби розвитку визвольного руху, його керівників, показують протидію та боротьбу органів держбезпеки з прагненням українців до власної державності.

Організатори: Український інститут національної пам’яті, Міністерство оборони України, Галузевий державний архів Служби безпеки України.

Як відомо, Українська повстанська армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Днем створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року. УПА діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого тривала до початку 1960-х років. У 1944 році як орган політичного керівництва УПА та всього визвольного руху було створено Українську Головну Визвольну Раду – протопарламент, який складався з представників різних політичних сил.

УПА була єдиною військовою силою у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому: проти гітлерівської Німмечини, сталінського Радянського Союзу та тодішньої Польщі.  Через лави УПА пройшло понад ста тисяч осіб. За участь в повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона осіб.

Загальна площа території, охопленої повстанським рухом у 1944 році, становила близько 150 тисяч квадратних кілометрів, на ній проживало близько 15 мільйонів людей. Це приблизно чверть площі теперішньої української держави. Разом із тим націоналістичне підпілля ОУН, пов’язане з УПА, діяло на території всієї України, включно з Кримом та Донбасом.

Боротьба українських повстанців була одним із антитоталітарних рухів народів Центрально-Східної Європи. Аналогами УПА виступають польські та балтійські підпільні формації. Діяльність УПА відповідає праву кожної нації на самовизначення і суверенність. Ознаками збройної сили визвольного руху, згідно міжнародних конвенцій, мала бути наявність чіткої командної вертикалі, особливих відзнак армії, відверте носіння зброї, дотримання міжнародних правил війни. Всі ці ознаки цілком притаманні Українській повстанській армії.

www.cdvr.org.ua

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 9 від вересень 2023

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2023’.Вільне Козацтво Холодного Яру