21 квітня – день загибелі славного козацького отамана Северина Наливайка

Дата: 21.04.2014
Автор:

21 квітня 1597 року у Варшаві був страчений Северин Наливайко – велика, героїчна і трагічна постать, що стала символом непокірності та вільного духу козацтва.

Северин Наливайко, спершу простий сотник реєстрового козацтва, а потім – отаман і керівник великого повстання, потужного народного руху проти шляхти, гетьман (обраний у Чигирині 1596 року). Був родом з Галичини. Подався на Січ після того, як його батька вбила шляхта.

У 1594 році здійснює похід в Молдавію, а потім – у Валахію і Трансільванію. Повертається на службу до князя Острозького, а влітку того ж року за допомогою військової сили реєстрових козаків під приводом боротьби з татарами захоплює Поділля. Звідси й розпочалося велике повстання.

На допомогу Наливайко покликав Запорозьку Січ. Повстання почалося в Брацлаві, давньому адміністративному центрі Східного Поділля. Тамошня шляхта, яка зовсім нещодавно дісталася сюди і почала керувати зовсім не так, як це робила Литва, довела козаків до того, що вони її перебили. Северин Наливайко закликав народ до повстання, причому він усвідомлював потребу в об’єднанні козацької та народної маси. Козацький сотник пам’ятав долю Косинського та минулорічні помилки повстанців, тому спрямував агресію козаків та селян на периферію, в сільську місцевість, намагаючись уникати великих польських з’єднань та не вступати з ними у боротьбу. За короткий період часу козаки спромоглися взяти під свій контроль частину Молдавії, все Східне Поділля, Київщину та частину Волині.

Потім Наливайко увірвався у Білорусь і там організував повстання проти литовської шляхти. Повстання набирало грандіозних масштабів. В листопаді Наливайко захопив Бар, а в грудні – Вінницю. Звідти частина його військ рушила на Волинь і підкорила Луцьк, а січовий ватажок Лобода пішов до Білої Церкви. Повстання охопило південні райони Білорусі, і Наливайко увійшов до Могилева, а в Рєчиці випустив звернення до короля з вимогою віддати козакам територію між Бугом і Дністром.

Проте Польща мобілізувала великі сили, армії з Молдови і з Литви вирушили на Білорусь для боротьби із повстанням та Северином Наливайком. Після того, як сили повстанців з’єдналися, вони перейшли Дніпро і біля Лубен, на річці Солониця організували укріплений табір, в якому два тижні витримували облогу. Козаки й частина селян видали Наливайка, оскільки сподівалися, що тоді поляки їх відпустять, але так не сталося, і майже всі повстанці загинули. Наливайка стратили у Варшаві.

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , , , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 3 від 29 грудня  2019

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2021’.Вільне Козацтво Холодного Яру