У Коломиї вчетверте пройде Січове свято – на честь лицарів УСС

Дата: 23.09.2013
Автор:

“Українські Січові Стрільці – лицарі рідного краю”, під таким гаслом у м. Коломиї 26 вересня 2013 р. відбудеться Четверте Січове свято, яке приурочено 100-річчю від заснування легіону Січових Стрільців. Початок Січового свята о 14.00 на площі біля меморіальної таблиці з барельєфом Кирила Трильовського за адресою: вул. Валова, 9.

Січове свято відбудеться за співпраці Головного управління освіти і науки та управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Коломийської міської ради, Коломийської районної державної адміністрації, Коломийського педагогічного коледжу Івано-Франківської обласної ради та адвоката Михайла Петріва.

За громадської ініціативи Миколи Солоненка (ГО “Інститут розвитку громадянського суспільства”) на Січове свято прибудуть делегації з м. Щецин, Республіка Польща (Іван Сирник – член правління Об’єднання українців у Польщі (ОУП), голова Щецинського відділення ОУП, голова Ради національних меншостей Західного Помор’я, Малгожата Фримус – журналіст “Радіо – Щецин”, Януш Суродо – фотокореспондент) та з м. Белз, Львівської області (Павлат Ольга Богданівна – завідувачка історико-краєзнавчим музеєм Державного історико-культурного заповідника у місті Белз, Зотова Надія Олегівна – старший науковий співробітник та Білецька Юлія Іванівна – юрисконсульт Державного історико-культурного заповідника у місті Белз.

Свято розпочнеться урочистою ходою середмістям колони студентів Коломийського педагогічного коледжу та інших навчальних закладів міста під звуки січових мелодій у виконанні муніципального духового оркестру. Очолювати колону будуть прапороносці державного прапору України та прапору педагогічного коледжу.

Тридцять дві студентки коледжу в урочистому січовому одязі під звуки духового оркестру виконають руханкові вправи, які є реконструкцією січових вправ початку ХХ ст. з сучасними елементами руханки.

Державний гімн України та січові пісні у виконанні зведених хорів “Просвіти” (керівник Роман Хімей) підкреслить величність Січового свята.

Січове свято продовжиться музичними виступами студентів вищих навчальних закладів міста а також учнівської молоді міста та району.

Споглядаючи на це дійство та участь у ньому молоді ніби повертаєшся у вир історії на століття, переконуєшся у незнищенності українського духу, патріотичності сучасної молоді та їх готовності і надалі розбудовувати українську державу.

Принагідно зазначимо, що за часів незалежності України Перше Січове свято відбулося 30 вересня 2010 р. в Коломиї під гаслом: “Шануймо минуле заради майбутнього… Адвокат Кирило Трильовський – “Січовий Батько”, у рамках святкування 110-річниці заснування товариства “Січ” та відкриття з цієї нагоди пам’ятної дошки з барельєфом Кирила Трильовського.

Друге Січове свято відбулося 29 вересня 2011 р. в м. Коломиї під гаслом: “Молодь вивчає історію рідного краю” та набуло статус міськрайонного молодіжного свята.

Третє Січове Свято відбулося 26 вересня 2012 р. в м. Коломиї і було приурочене 150 – річчю написання вірша ‟Ще не вмерла Україна”, 110 – річчю проведення в Коломиї Першого Січового свята та захисту української мови.

На цьогорічному Січовому святі усім учасникам та гостям свята буде вручена листівка із портретним зображенням Кирила Трильовського. Ілюстративний історичний матеріал, який розміщений на банерах і присвячений: товариству “СІЧ”, Українським Січовим стрільцям, Першому Січовому святу в Коломиї (30.09.2010), Другому Січовому святу в Коломиї (29.09.2011) та Третьому Січовому святу в Коломиї (26.09.2012) презентовані на святі адвокатом Михайлом Петрівим.

Січові свята в Україні мають давню і пізнавальну історію та беруть свій початок від початку ХХ ст. Знаменна подія в історії не тільки Галичини, а й усієї України відбулася 5 травня 1900 р., коли за ініціативи Кирила Трильовського у селі Завалля Снятинського повіту було створене українське пожежно-гімнастичне товариство “Січ”. Невдовзі діяльність “Січей” поширилася як на Снятинський і Коломийський повіти, так і на всю Галичину. Вже в перші роки діяльності “Січей” українське населення демонструвало підтримку в діяльності січей. Одним з проявів живучості січової ідеї стали січові свята. За період 1902-1914 рр. відбулося шість січових свят в Галичині та два на Буковині. З ініціативи Кирила Трильовського 6 червня 1902 р. в Коломиї відбулося перше в Галичині Січове свято за участю кілька сотень січовиків, які в січових одностроях: хлопці з топірцями та списами, а дівчата – зі стрічками та вінками промарширували середмістям виконуючи українські пісні а на майдані на березі Прута провели вистави та січові вправи. Друге загальнокрайове Січове свято відбулося в Коломиї 28 червня 1903 р. а 31 липня 1904 р. відбулося повітове січове свято в Снятині. Третє січове свято відбулося в Станіславі за участю галицьких та буковинських “Січей”. У Коломиї 31 травня 1909 року відбулося четверте Січове свято на честь гетьмана Івана Мазепи та на згадку про битву під Полтавою в 1709 р. Спеціально до свята Василь Пачовський написав славну пісню “Січ іде”. Свято відбулося за великої участі січовиків та гостей серед яких були Тимотей Старух, Василь Стефаник, делегації “Сокола-Батька” зі Львова, українські посли до Галицького сейму та відомий український письменник Михайло Коцюбинський, який був зворушений таким національним піднесенням галицьких українців. 1911 року відбулося п’яте Січове свято у Станіславі, в якому, окрім січовиків Галичини і Буковини, взяли участь представники хорватських та слов’янських “Соколів”, а також українські депутати віденського парламенту соціал-демократичного спрямування. Величаво відбулося шосте загально крайове Січове свято в Снятині в липні 1912 р. за участі більше дев’яти тисяч січовиків з Галичини а від буковинських “Січей” прибуло близько п’ятсот січовиків. Буковинські “Січі” незважаючи на те, що не могли зібрати на січові свята такої великої кількості учасників, як це було в Галичині, все ж вони проходили патріотично-величаво, що було свідченням того, що січових рух та ідея пустила глибоке патріотичне коріння серед українського населення краю. Січі мали визначальний вплив на підвищення культурно-освітнього галицького та буковинського селянства через організацію читалень для населення. Своєю багатогранною діяльністю “Січі” засвідчили, що вони стали важливим консолідуючим фактором в українському національному русі Галичини й Буковини.

www.kolomyya.org

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 12 від листопад 2023

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2023’.Вільне Козацтво Холодного Яру