Криївку-музей на місці Гурбинецької битви обігріває «буржуйка», яку розпалюють гасом… з припасів УПА

Дата: 22.08.2013
Автор:

У чудовому місці вдалося побувати днями нам, редакторам двох газет з центральної України – у Гурбах, місцині на межі Рівненської, Тернопільської та Луцької областей, де в квітні 1944 року розігралася найбільша битва УПА проти більшовицьких окупантів.

Всього 5 тисяч українських повстанців протистояли тоді до зубів озброєним 30 тисячам солдатів каральних загонів НКВД, прикордонникам та піхотинцям, які мали у своєму розпорядженні бронепотяг, танки, артилерію і навіть авіацію. Після кількаденних кровопролитних боїв воякам УПА вдалося прорвати кільце – розділившись на дві групи, більшість оточених вирвалися на волю, знищивши понад 800 карателів…

Реалізуючи спільний проект історичних досліджень Визвольної боротьби, редактори двох газет, «Козацького краю» та «Прес-Центру»,Олег Островський та Андрій Кравець відвідали Свято-Воскресенський монастир на Повстанських могилах, Пантеон Героїв на місці поховання 29 повстанців та музей-криївку УПА. Приємно вразила гостинність настоятеля монастиря ієромонаха Нифонта та «господаря криївки», депутата Здолбунівської райради Сергія Кондрачука. Тут кипить будівництво на місці нової церкви, а підземний музей постійно поповнюється новими експонатами… Тут є зіржавілі гільзи, зброя, яка колись належала повстанцям, каски, ікони, вицвілий український прапор. Є картина, яку малював священик отець Павло Назарчук (псевдо – «Хресний»), який був надрайонним провідником ОУН і загинув восени 1944-го. Є рушник, вишитий повстанською зв’язковою Катериною Денисюк в часи її ув’язнення в таборах далекої Караганди…

У цій криївці – надзвичайна атмосфера. Можливо, тому, що знаєш: зовсім поруч під землею лежать герої, які полягли в бою за Незалежність Вітчизни. А ще – тому, що у пічці-«буржуйці» підземної повстанської фортеці тріскотять дрова, розпалені гасом, який припасли… ще повстанці УПА. Саме так: зовсім нещодавно Сергій Кондрачук знайшов у лісі за декілька кілометрів від криївки 200-літрову герметично закупорену металеву діжку – у ній залишилося близько 40 літрів прекрасної якості гасу. Очевидно, тут був так званий «магазин» – повстанська база-склад. Вогонь, розпалений тим гасом, зігріває не лише сирі стіни підземелля, він зігріває віру в те, що колись справжні герої боротьби за українську державу будуть належним чином вшановані цією державою…

Олег ОСТРОВСЬКИЙ, Андрій КРАВЕЦЬ

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 4 від квітень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру