В Одесі презентували проект Концепції доступу до документів комуністичних спецслужб

Дата: 06.08.2013
Автор:

Близько 40 архівістів, істориків, науковців та медіа-експертів взяли участь в обговоренні проекту Концепції забезпечення відкритого доступу до документів з архівів комуністичних спецслужб. Круглий стіл відбувся в рамках Міжнародної науково-практичної конференції «Особа в тоталітарному суспільстві: рефлексії ХХI століття», що проходила в Одесі.

На початку учасники обговорення окреслили основні проблеми у галузі доступу до архівів — це розпорошеність і знищення архівних документів, недостатнє матеріально-технічне забезпечення архівів, складність стосунків архівіст-дослідник та недосконалість законодавства.

Запропонована Концепція – це фактично перший системний документ щодо доступу до документів радянських спецслужб. Він містить аналіз поточної ситуації; огляд проблем та їх причин; порівняльний аналіз законодавства та практик його застосування в країнах Східної Європи, а також, що особливо важливо, – бачення та рекомендації щодо тих кроків, які слід вжити задля забезпечення вільного доступу до документів.

«Постійне зростання інтересу до архівних документів радянського періоду, на жаль, все ще не є тотожним та прямопропорційним зростанню доступу до них, — вважає Аліна Шпак, заступник директора Центру досліджень визвольного руху. — Головною ідеєю Концепції, що знаходить своє підтвердження у практиці країн Східної Європи, є те, що говорячи про доступ до документів радянських спецслужб громадський інтерес знати власне минуле має мати перевагу перед будь-якими обмеженнями на доступ. Право на вільний доступ до інформації людини, яка безпосередньо чи опосередковано зазнала політичних репресій, має мати перевагу перед правом приховувати таку інформацію людини, яка була причетна до цих злочинів».

Загалом учасники круглого столу позитивно оцінили чернетку Концепції та активно долучились до її обговорення, висловлювали зауваження та доповнення. Цікавими були також думки істориків з Росії та Молдови, які розказали про свій досвід роботи з документами радянського періоду в своїх країнах.

Наразі триває робота над удосконаленням проекту. Усі охочі мають можливість ознайомитися з проектом на сайті Центру досліджень визвольного руху та надіслати свої пропозиції на електронну пошту – dostup@cdvr.org.ua. Восени у Києві відбудеться офіційна презентація Концепції із залученням широкого кола учасників: парламентарів, істориків, архівістів та дослідників.

Концепцію підготовлено в рамках проекту «Знати як: розробка концепції забезпечення відкритого доступу до архівів карально-репресивних органів СРСР» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

www.cdvr.org.ua

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags:Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 3 від 29 грудня  2019

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2020’.Вільне Козацтво Холодного Яру