В Одесі готуються до святкування 150-річчя з дня народження видатного політичного діяча УНР, лікаря і мецената Івана Луценка.
Про це йшлося на нещодавньому «круглому столі» в Українському домі.
Іван Луценко народився 7 березня 1863 р. він – доктор медичних наук, один із засновників гомеопатії в Європі, розвивав в Одесі рух есперантистів і вегетаріанців, писав історичні праці, жертвував гроші на видання українських газет і книг.
Також керував одеською «Просвітою», а після її заборони заснував в Одесі Український клуб.
Масштаб його діяльності був загальноукраїнським.У жовтні 1917 р. на З’їзді Вільного Козацтва обраний генеральним хорунжим (отаманом усього Вільного козацтва було обрано Павла Скоропадського, генеральним писарем — В. Кочубея, наказним отаманом — Івана Полтавця-Остряницю, генеральним обозним — Тонковида, генеральним суддею — М. Левицького, генеральними хорунжими — І. Луценка, С. Гризла і Шаповала, генеральними осавулами — Шомовського, Шендрика і Кіщанського; організаційним осередком козацтва було визначено Білу Церкву).
Під час антигетьманського повстання І. М. Луценко — голова цивільного управління Таврійської області, за Директорії — командир військового загону. Саме з його наказу в Одесі вперше піднято жовто-блакитний стяг, як символ української державності.І. М. Луценко входить до складу Центральної Ради. На першому Всеукраїнському військовому з’їзді він обирається членом Українського Генерального Військового Комітету, що перебрав провід над усім українським військовим рухом. Командуючи дивізією Армії УНР, Луценко героїчно загинув у бою з більшовиками на Волині.
Одним з найважливіших заходів святкування 150-річчя з дня народження Луценка у березні нинішнього року стане видання монографії про нього одеських істориків – Олександра Музичка і Тараса Вінцковського.
Одеса вшанує Івана Луценка, якого вся Європа знала як видатного лікаря, а Україна – як воєначальника і державотворця
© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру