З архівів зник історичний документ, що зафіксував факт розпаду СРСР. Ідеться про угоду, яку уклали у грудні 1991 року в Біловезькій Пущі керівники України, Росії та Білорусі. Ця угода поклала кінець спробам президента СРСР Горбачова продовжити існування Радянського Союзу. Про це повідомляє “Голос Америки” з посиланням на колишнього керівника Білорусі Станіслава Шушкевича.
Зникнення Біловезької угоди екс-лідер Білорусі виявив у ході роботи над мемуарами. На думку Шушкевича, можливо, що документ був вкрадений кимось із колишніх співробітників держапарату з метою продажу.
“Важко повірити у зникнення документу такого рівня, але, тим не менш, це факт”, – зазначив Шушкевич.
У середу 6 лютого деякі колишні представники керівництва Білорусі і високопоставлені співробітники апарату СНД підтвердили, що мають доступ лише до копій цього документy.
8 грудня 1991 року в мисливському будиночку в Віскулях (Біловезька пуща) відбулися секретні переговори за участю Шушкевича (тоді голови Верховної Ради Білорусі), президента України Леоніда Кравчука та президента Росії Бориса Єльцина.
Однією з причин підписання угоди стало голосування громадян України на референдумі 1 грудня 1991 року (тоді ж Кравчук і був обраний президентом) – 90,3% українців підтримали Акт проголошення Незалежності 24 серпня.
8 грудня у Віскулях лідери трьох республік підписали угоду, згідно з яким “СРСР перестав існувати як суб’єкт міжнародного права і геополітична реальність”. Це поклало край спробам першого і останнього президента СРСР Горбачова зберегти Союз.
Угода також проголошувала створення Співдружності Незалежних Держав, куди пізніше увійшли ще дев’ять колишніх радянських республік.
“Ми не знаємо, де знаходиться оригінал договору, – заявив глава архівного відділу канцелярії СНД Василь Острейко. – Ми володіємо копією цього документа. Вона завірена відповідно до міжнародних стандартів, але все ж це тільки копія”.