Це один із перших у Харкові “компанійських” будинків – так називалися будинки, де квартири, на відміну від дохідних, не знімалися мешканцями, а належали їм за правом власності. Жив в таких будинках в основному середній клас – лікарі, інженери, художники. Більшовики націоналізували ці квартири і влаштували в них комуналки (так зване “ущільнення”).
Цей будинок був другою за рахунком спорудою такого плану. Першу було побудовано на тій же вулиці в 1912 році – це житловий будинок по вулиці Римарській, 6.
У будинку по Римарській, 19 з 1925 по 1930 рр. жив Микола Хвильовий (Микола Фітільов) - один із найцікавіших українських письменників 1920-30 років. На згадку про це на фасаді встановлено меморіальну табличку.
Хвильовий вимагав “дерусифікації пролетаріату”, висунув знамените гасло ”Геть від Москви”, яке означало дистанціювання української культури від російської, орієнтації на “психологічну Європу”.
Йому “пощастило” стати антигероєм відомого листа Йосифа Сталіна генсеку ЦК КП(б)У Лазарю Кагановичу та іншим членом українського політбюро у справі “націонал-ухильників”. Вождь прямо застерігав: Хвильовий аж надто захоплюється «якоюсь месіаністичною роллю української молодої інтелігенції”.
Відомий історик Юрій Шаповал виділяє те, що було мішенню для гострого язика та пера Хвильового – “Холуйське упадання українських політиків і переважної більшості інтелігенції перед усім московським як найзначнішим інтелектуальним явищем, провінційний рівень амбіцій, розмита, малоросійська ідентичність”.
www.istpravda.com.ua