“Козацький край” присвятив спецвипуск газети Холодноярським вшануванням 13-15 квітня, маловідомим сторінкам Визвольної боротьби всіх часів і сучасній 93-й ОМБр ЗСУ, яка так і називається – “Холодний Яр”…
Нині 93-а ОМБр «Холодний Яр» – вже легендарна, про неї чув кожен в Україні і багато хто за межами держави…
У новітній історії Збройних сил України цей підрозділ став першим базовим, який готував перших українських військових для міжнародних місій миротворчих сил. Тут були сформовані 15 ротацій 240-го батальйону, що виконував миротворчі функції на території колишньої Югославії. Військовослужбовці, підготовлені тут, приймали миротворчу участь і в Сьєрра-Леоне, Ліберії, Іраку та Лівані.
У березні 2014 року бригада однією з перших вирушила на захист кордонів країни у Міловому та Троїцькому на Луганщині. Тоді ще ніхто не уявляв, яким чином будуть розвиватись події. У травні 93-тя воювала вже на Донецькому напрямку. У цей період формування понесло перші втрати — у перестрілці із бойовиками на блокпосту біля Золотого Колодязя загинуло троє військовослужбовців. У кінці травня — на початку червня почались справжні бойові дії: тоді була захоплена перша російська установка «Град» під Добропіллям, відбувся перший бій з танками супротивника під Новоселівкою, а також визволення Селідового, Українська, Карлівки, Нетайлового, Первомайського, Авдіївки, Пісків.
21 липня група підполковника Дмитра Кащенка, командира танкового батальйону, атакувала позиції проросійських сил на недобудованій ділянці об’їзної — на мосту. Пізніше він став загальновідомим під назвою «Республіка Міст». А група капітана Олександра Лавренка, ліквідувавши дві мінометні обслуги терористів, знищивши два автобуси з бойовиками і підбивши ворожий танк, вийшла на блокпост бойовиків у передмісті Донецька. Капітан героїчно загинув у бою, підірвавши себе у підбитому танку. Проросійські сили зазнали значних втрат та не змогли далі обороняти населений пункт…
24 липня бійці 93-ї окремої механізованої бригади, спільно з силами батальйонів «Дніпро-1», ДУК «Правий сектор», «Донбасс» та «Шахтарськ», звільнили від бойовиків Піски, взявши під контроль трасу Дніпропетровськ-Донецьк. Таким чином було створено головний шлях постачання для українських бійців, які обороняли Донецькій аеропорт імені Прокоф’єва…
21 серпня, під час боїв за Іловайськ на підкріплення до сектору Б прибуває підрозділ 93 ОМБр: 1-й механізований батальйон і зведена рота (337 чол., 2 танки, 12 БМП). Зведена рота у складі 187 чоловік з танками і БМП брала участь у боях за Петрівське під Савур-Могилою.
Під час виходу з оточення з-під Іловайська 29 серпня, БТГр 93-ї бригади, що налічувала 293 бійців, виходила у складі «південної» колони під командуванням підполковника Олексія Грачова. Разом з ними у колоні виходили групи 3 ОП СпП (30 чол.), підрозділів 39 БТрО і «Кривбасу» (всього 50-60 чол.), група Ігоря Гордійчука з Савур-Могили (14 чол.), підрозділ батальйону НГУ «Донбас» та 50-60 бійців з інших підрозділів МВС. Всього колона налічувала порядка 650 чоловік. У колоні було два танки: трофейний російський Т-72Б3, який виводив Євген Сидоренко, та Т-64БВ зі складу 93 ОМБр.
Колона рухалася маршрутом Многопілля — Червоносільське — Осиково — Побєда — Новокатеринівка. Голова колони з трофейним танком Т-72Б3 Євгена Сидоренка і більшістю бронетехніки встигла минути Червоносільське, коли російські війська відкрили вогонь по колоні. Першим було підбито Т-64БВ 93 ОМБр, таким чином практично увесь автомобільний транспорт з другої половини колони виявився відрізаним і не минув Червоносільське. Голова колони продовжувала рух в напрямку Новокатеринівки, поступово втрачаючи техніку від вогню супротивника. Вирватися з оточення на колесах вдалось лише легковій машині з журналістами та броньованому мікроавтобусу «Донбасу»…
Жахливі втрати Іловайська поповнили бої за Донецький аеропорт, де 93-а знову була в самому епіцентрі.
Ще у вересні 2014 року підрозділи бригади вперше були залучені безпосередньо до оборони Донецького аеропорту. Військовики бригади зайняли позиції у старому, новому терміналах і на вежі управління. Бійці бригади взяли участь у найзапекліших боях за ДАП у кінці листопада 2014 року — січні 2015 року. Легендарні «кіборги», у тому числі з 93-ї бригади, воювали за аеропорт 242 дні. Комбриг Мікац Олег Михайлович перебував разом з підрозділами бригади в районі Донецького аеропорту, здійснював безпосереднє командування бойовими діями.
Весь 2015 рік і початок 2016-го, аж до виходу на відновлення у березні бійці 93 ОМБр утримували позиції у Пісках, біля руїн Донецького аеропорту (так званому «Мурашнику»), в Опитному, Водяному, Красногорівці, на шахті «Бутівка». За сприяння СБУ, вдалося визволити військовика 93 ОМБр Ігоря Ковальчука, який провів у полоні бойовиків понад 8 місяців.
18 червня 2015 року старший лейтенант Олексій Шарко, солдати Олег Лавров, Сергій Страп, Андрій Кулик під вогнем противника, з власної ініціативи, на броньованій ремонтно-евакуаційній машині евакуювали український танк Т-64БМ «Булат», залишений в безпосередній близькості від опорного пункту російських бойовиків у районі Донецького аеропорту…
Пізніше підрозділ ще не раз відзначився у зоні проведення АТО-ООС. Зокрема, 24 червня 2017 року в районі Бахмутської траси бійцями бригади було блискуче знешкоджено диверсійно-розвідувальну групу під керівництвом кадрового офіцера Збройних сил Російської Федерації. Командир ворожої групи та снайпер були ліквідовані у ближньому вогневому бою, ще четверо диверсантів затримані, причому один з них — громадянин Росії, військовослужбовець за контрактом ЗС РФ. Було встановлено, що ліквідований російський офіцер командував окремою розвідувальною ротою.
Бійці 93-ї бригади віртуозно освоїли нові ракетні комплекси, які надійшли на озброєння у ЗСУ. 16 лютого 2019 року Командувач Об’єднаних сил генерал-лейтенант Сергій Наєв нагородив шістьох бійців 93-ї ОМБр відзнаками Командувача Об’єднаних сил за відмінне виконання бойового завдання – повне знищення довготривалих вогневих точок противника, звідки ворог вів вогонь великокаліберних кулеметів та гранатометів різних систем. Про це багато писалося не тільки в українських ЗМІ, але і на ресурсах окупованих територій та Росії. Перелякані точністю нанесення ударів, вороги жахали своїх обивателів надзвичайною новітньою зброєю «укропів»…
Ще 22 січня 2018 року Роман Донік повідомив про те, що є намір присвоїти бригаді почесне найменування «Холодний Яр», на честь славетної історичної місцевості, що має давні традиції і славу.
Також, в рамках оновлення бригадної символіки, було вирішено змінити і гімн військового з’єднання. Слова для нового славня написав боєць прес-служби 93 ОМБр молодший сержант Владислав Стафійчук (позивний «Змій»), а Сергій Василюк, фронтмен українського гурту «Тінь Сонця», написав музику та поклав на неї вірш Стафійчука.
10 травня 2018 року на урочистостях до дня військової частини бригаді було вручено та освячено владикою Черкаським і Чигиринським Іоаном почесну корогву до нової почесної назви «Холодний Яр». Це чи не перший випадок у історії Збройних сил України, коли бригада отримує почесний (мотиваційний) прапор на додачу до офіційного бойового знамена. На прапорі з одного боку – чорний холодноярський ворон, а з іншого – Дуб Залізняка з перехрещеними ножами…
Указом Президента України від 22 серпня 2018 року бригаді вже офіційно присвоєне почесне найменування «Холодний Яр». 24 серпня 2018 року, перед початком військового параду на честь 27-ї річниці Незалежності України, командир 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр» полковник Владислав Клочков отримав з рук президента України Петра Порошенка новий бойовий прапор.
23 лютого 2019 року Начальник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко офіційно затвердив нову емблему бригади.
Бригада, яка постійно воює у найгарячіших точках фронту, зазнала найбільших втрат серед військових частин ЗСУ. 14 квітня 2019 року на мітингу в Холодному Яру на Черкащині комбриг 93-ї ОМБр назвав число загиблих в часі війни від 2014 року: 287 бійці та офіцерів…
Державними нагородами відзначено понад 1000 військовослужбовців бригади, серед них троє стали Героями України: капітани Олександр Лавренко і Сергій Колодій (посмертно) та майор Євген Єжевікін (позивний «Адам») – етнічний росіянин, який не раз довів у кровопролитних боях, що Україну він любить понад усе…