6 січня – день народження поета Володимира Сосюри, гайдамаки військ УНР

Дата: 07.01.2013
Автор:

Свій славнозвісний вірш “Бій відлунав…” Володимир Сосюра написав під враженням бою, в якому він сам брав участь. На поетові тоді був мундир гайдамаки військ УНР…

Життя Володимира Сосюри було сповнене авантюр – до того, мабуть, спонукала суміш крові, що текла в його жилах. Батько Володимира мав французьку дворянську кров, мати – українську, єврейську, сербську, угорську і черкеську… Та коли Російську імперію розколола революція, 19-річний Володя став на захист молодої Української Народної Республіки, бо вважав себе стовідсотковим українцем – хай не по крові, але за покликом серця.

1918 року він став добровольцем петлюрівського Гайдамацького коша Слобідської України. Цей факт пізніше визнавали навіть радянські джерела, зазначаючи втім, що поет “виправився і визнав свою помилку”. Насправді ж, стверджують сучасні дослідники, Сосюра ніколи не вважав помилкою свою участь у збройній боротьбі за Україну. Більше того: коли був поранений в бою і потрапив у полон до червоних, то після втечі подався до Махна і навіть отримав від ватажка українських селян-анархістів золотий годинник – за виняткову мужність. Денікінська куля пройшла тоді зовсім поряд із серцем поета… Потім знову був у військах УНР – у Третьому гайдамацькому полку отамана Волоха. Розповідають, що саме коштом цього отамана вийшла перша збірка Володимира Сосюри – “Вірші на крові”.

Такою станцію Христинівка Володимир Сосюра бачив у 1919 році

Одним із найбільш пам’ятних для Сосюри боїв став поєдинок з червоними за станцію Христинівка на Черкащині. Гайдамаки зіткнулися тут з добре озброєними матросами “Сєдьмого совполка”. На очах у юнака відбулася дуель гайдамацького і червоного бронепоїздів – він бачив гайдамак, яким позносило голови вибухом червоного снаряда, що потрапив прямо в дуло гармати українського бронепоїзда. Тут же, в Христинівці, до гайдамак приходили червоні парламентарі, які показували їм полоненого українця, що перейшов на бік більшовиків і пропонували наслідувати його приклад. Та гайдамаки Вітчизни не зрадили…

Цей бій на станції Христинівка Сосюра описав у своєму відомому вірші “Комсомолець”: “Бій відлунав, жовто-сині знамена затріпотіли на станції знов. І до юрби полонених сам курінний підійшов…” Існує версія, що в оригіналі вірш називався “Гайдамака” і звучав дещо інакше: “Бій відлунав, і червоні знамена затріпотіли на станції знов. І до юрби полонених сам комісар підійшов…”

У 1920 році Сосюра потрапив у червоний полон. Від розстрілу врятувало те, що був тоді вже відомим в Україні поетом – молодь переповідала напам’ять його вірші. Вже наступного року він, підтримуваний відомими письменниками спілки ВАПЛІТЕ, видає друком збірку “Поезії” та автобіографічну поему “Червона зима”. Молодий поет має славу донжуана і веселуна, та незабаром впадає у маніакально-депресивний стан і потрапляє до психіатричної лікарні. Кажуть, саме він став прообразом поета Івана Бездомного у знаменитому “Майстрі та Маргариті” киянина Михайла Булгакова…

1934 року за Сосюрою встановлюється нагляд НКВС – його підозрюють в націоналістичних поглядах. Ще більше посилилися підозри після війни – у горах і лісах Західної України воювала проти більшовиків УПА, а Володимир Сосюра якраз пише вірш: “Любіть Україну!” Сім’єю Сосюри починає “персонально опікуватися” Лазар Каганович. 1949 року арештовують дружину поета, сам же він, все частіше хворіючи, залишається людиною з незламною волею. Зразу ж після ХХ з’їзду КПРС, що “розвінчував культ Сталіна”, пише поему “Розстріляне безсмертя” і автобіографічну повість “Третя рота”. Полум’яне серце патріота України перестало битися в січні 1965 року…

Андрій КРАВЕЦЬ, www.pres-centr.ck.ua

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 10 від листопад 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру