1 жовтня, понеділок історичний факультет, 106 ауд. Волинський національний університет ім. Лесі Українки
10:00
Усіх зацікавлених запрошуємо на презентацію довідника “Право на правду. Практичний порадник із доступу до архівів”.
Відкриття архівів в Україні стало унікальною можливістю для науковців усього світу подивитися на функціонування тоталітарного режиму зсередини, опираючись на його ж документи.
“Особливістю будь-якого тоталітарного режиму є бажання його керівників контролювати всі сфери діяльності людини і суспільства в цілому. Для цього потрібно мати максимум інформації про настрої населення, про зародження невдоволення, мати можливість локалізувати це невдоволення і знищити його носіїв. Ці завдання виконували функціонери органів безпеки режиму. Результатом їх діяльності стало безліч зібраних різноманітних свідоцтв, спостережень, компрометуючої інформації про осіб, які цікавили органи, інформації про діяльність тих чи інших організацій або неформальних об’єднань”, – говорить один з упорядників довідника, к.і.н., екс-директор Галузевого архіву СБУ Володимир В’ятрович.
“Органи” залишили після себе величезну кількість різноманітних вказівок, розпоряджень, наказів, які регламентували їх діяльність та забезпечували існування режиму, – продовжує В’ятрович. – Уся ця інформація протягом багатьох років збиралася у спеціальних архівних сховищах, доступ куди був суворо обмежений”.
Презентуватимуть порадник експерти Центру досліджень визвольного руху Аліна Шпак та Ігор Кулик.
В ході зустрічі учасники зможуть отримати відповіді на такі питання:
• Де знайти відомості про родичів, засуджених у часи СССР?
• З чого почати пошук і як правильно написати запит в архів?
• Якими є право і практика доступу до архівів комуністичних спецслужб в Україні та за кордоном?
• Які саме українські архіви зберігають відомості про політичні репресії та визвольний рух?
Ця книга допоможе Вам у пошуках правди про минуле і підкаже способи, як захистити Ваше право на доступ до інформації.
Крім того, поговоримо про низку проблем архівної галузі України та області, які попри обіцянки влади так і не були вирішені. Частина цих проблем сьогодні прямо впливає на доступ до архівів та якість використання документів.
Практичний порадник розроблено Центром досліджень визвольного руху в рамках проекту “Доступ до архівів як право на суспільну пам’ять” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”
Присутні отримають безкоштовний примірник практичного порадника.
www.cdvr.org.ua