Цього дня 1946 року загинув Юрій Горліс-Горський, старшина 2-го Запорозького полку та полку Чорних запорожців Армії УНР, осавул 1-го куреня полку гайдамаків Холодного Яру, письменник.
27 вересня 1946 року Горліс-Горський, разом з Борисом Левицьким і Романом Паладійчуком виїхав поїздом з Нового Ульма до Аугсбурга – на зустріч з керівником місцевого відділення англійської розвідки на псевдо «Карл». Як казав Левицький, метою зустрічі було припинення «терору і безчинств» у таборі Нового Ульма. Коли зійшли з поїзда в Аугсбургу, Горліс-Горський показав на джип з «американцями», який чекав біля розваленої будівлі пошти. В нього він і сів. На обумовлене місце зустрічі ввечері не повернувся…
Версія обставин загибелі наступна. У джипі сиділи перевдягнені у американську форму вбивці (швидше за все, від самого «Карла», який, як пізніше вияснилося, мав антиукраїнські погляди і швидше за все був подвійним агентом від СМЕРШа). Сторож школи хутора Вейнбах на околиці Аугсбургу стверджував, що в останні дні вересня сюди привезли людину в американському джипі, яку потім довго мордували. У кімнаті, де це відбувалося, сторож знайшов ремінь, схожий за описом на той, що був на Горлісові в день, коли він зник.
Через декілька років до видавництва «Українські вісті» зайшов начальник кримінальної поліції, який заявив: у каналізації району Гаунштетен, біля бараків, де містилася радянська репатріаційна місія в Аугсбурзі знайдено тіло людини. За всіма описами (татуювання, вставні зуби, зріст, одяг) це був Горліс-Горський. Тіло збереглося з-за того, що було занесене мулом. На запитання, де його поховали, поліцейський відповів: «Не знаю»…
Цікава деталь:
Продовжував жити Юрій Горліс-Горський в легендах. Політв’язень Кузьма Дасів розповідав, як в одній з давніх комуністичних брошурок згадувалося, що 1956 року з території Австрії та ФРН до Угорщини на допомогу, як тоді писали, «угорській контрреволюції» проникали українські «контрреволюціонери» і серед них — Юрій Горліс-Горський, який нібито став радником угорського генерала Ференца Кішбарнака…
Олег ОСТРОВСЬКИЙ