Голова Львівської облдержадміністрації Михайло Костюк провів засідання організаційного комітету з підготовки та відзначення у 2012 році Року УПА, повідомила прес-служба Львівської ОДА.
Учасники засідання розглянули план заходів з відзначення Року УПА, затверджений розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації від 23 лютого 2012 року.
Зокрема, передбачається проведення Урочистої академії за участі ветеранів національно-визвольної боротьби, представників дипломатичного корпусу, політичних партій, громадських і релігійних організацій, дитячо-юнацького фестивалю мистецтв „Сурми Звитяги”. Заплановано виготовлення відзнаки «70-річчя Української Повстанської Армії», встановлення соціальної реклами з нагоди відзначення Року УПА, показ фільмів, теле- і радіопередач за участі відомих учених, політичних та громадських діячів, ветеранів УПА, присвячених національно-визвольним змаганням українського народу. Будуть організовані науково-практичні конференції, „круглі столи”, тематичні уроки, присвячені історії боротьби УПА.
Організаційний комітет розглянув також питання про відкриття експозиції, присвяченої Українській Повстанській Армії, в історико–краєзнавчому музеї смт. Красне Буського району.
Як повідомив голова Буської райдержадміністрації Володимир Сай, ідея музейного проекту в селищі Красне виникла декілька років тому, коли пішов з життя останній головнокомандувач УПА Василь Кук. Він народився у Красному, тут його поховано.
За ініціативою громадськості, місцевих ентузіастів-краєзнавців і депутатів прийнято рішення створити просвітницько-культурний центр, до якого ввійдуть бібліотека та історико-краєзнавчий музей, більшість експонатів якого буде присвячено національно-визвольним змаганням, історії УПА, головнокомандувачу Василю Куку.
У даний час у будівлі майбутнього центру проведено капітальний ремонт і розпочато благоустрій навколишньої території. Зібрано етнографічні та археологічні матеріали, фотокопії історичних документів, світлини, книги та персональні речі Василя Кука, виготовлено частину стендів. Відкриття заплановано на 7 жовтня – у День селища Красне, напередодні 70-ї річниці УПА.
На засіданні розглянуто хід реалізації проекту екскурсійного комплексу музею-криївки підпільної типографії УПА на території Лапаївського лісництва Пустомитівського району.
Як повідомив голова Пустомитівської райдержадміністрації Ігор Чопко, криївка складається з двох частин, розташованих15 модна від одної і з’єднаних переходом, вона знаходиться на відстані1,5 кмвід с.Басівка. У 70-х роках минулого століття криївка провалилася. Громадськість про пам’ятку довідалася завдяки свідченням учасниці останнього бою УПА на Львівщині, який відбувся 16 серпня 1955 р. в с.Басівка, Володимири Кулик.
Планується, що музей–криївка входитиме в маршрут місцями національно-визвольних змагань 40-50-х років на Львівщині. У цей маршрут також будуть включені тюрма на Лонського у Львові, музей Р.Шухевича у Білогорщі, підпільний штаб Р.Шухевича в с. Грімно Городоцького району, музей пам’яті жертв сталінських репресій в смт. Щирець. Уже зібрано необхідні матеріали для видачі путівника–маршруту національно-визвольними змаганнями.
Довідка:
2012 рік у Львівській області проголошено Роком УПА. Відповідно до рішення Львівської обласної ради від 20 грудня 2011 р. № 339, яким 2012 рік проголошено Роком УПА, та з нагоди 70-річчя створення Української Повстанської Армії, голова Львівської облдержадміністрації Михайло Костюк підписав розпорядження від 23 лютого 2012 р. №114/0/5-12 «Про відзначення у 2012 році Року УПА», яким затверджено склад організаційного комітету та відповідні заходи.