Сенсаційна знахідка через Інтернет: випадково виявлено оригінальні 400-річні портрети гетьманича Тиміша Хмельницького і його дружини, викрадені з музею 56 років тому

Дата: 20.09.2016
Автор:

Це фото з портретом Розанди було виставлене на Інтернет-аукціоні. Львівські музейники, побачивши куток ще однієї рами, вирішили, що у продавця є й портрет Тиміша Хмельницького - і вгадали...

Приблизно за два тижні Львівському історичному музею повернуть портрети Розанди та Тиміша Хмельницьких – невістки та сина гетьмана Богдана Хмельницького. Власник, який спочатку намагався продати одну з них – портрет Розанди – на інтернет-аукціоні, вже віддав обидва твори мистецтва в СБУ Кіровоградської області. 
«Наш експерт вже у Кіровограді (Кропивницькому -ред.). Він підтвердив, що це є оригінали. Зараз вони передані Кіровоградському обласному художньому музею на тимчасове зберігання. Оскільки ця історія набула дуже широкого резонансу, то нас попросили, щоби поки тривають процедури передачі й оформлення, ці картини були виставлені для експонування в цьому музеї. А приблизно через два тижні ми очікуємо їх у Львові. Планується, що приїде також і власник, який передав ці картини», – розповів директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.

19 вересня картини вже передали Кіровоградському обласному музею, а 20 вересня їх виставили на огляд відвідувачам.

Як повідомляє Zaxid.net, артефакт із Львівського історичного музею став лотом на інтернет-аукціоні. Невідомий користувач виставив на продаж картину XVII століття, яку вкрали з музею в 1960 році. Про цінність експонату власник, схоже, не здогадувався, бо назвав його «знахідка з горища» й оцінив його в 1 гривню. Лот викликав бурхливе обговорення, бо, як виглядає з фото, це музейний експонат. Він має інвентарний номер Львівського історичного музею. Працівник цієї установи і виявив в інтернеті картину, цілком випадково. Підняли старі записи, звірили номери – все збігається, тому вважають, що це оригінал, який викрали з музею багато років тому.
В інтернеті «засвітився» лише портрет Розанди, але музейники були впевнені, що невідомий продавець з аукціону має і Тимоша, бо на фото біля картини видно ще одну раму, що, зрештою, й підтвердилося.
Після резонансу в соцмережах і не тільки власник картини зв’язався з дирекцією музею. На сторінці лота він зрештою написав: «Зі мною сконтактував директор музею і попросив передатикартину в СБУ. Я так і зроблю»…

Довідка “Козацького краю”

Портрети Тимоша Хмельницького і його дружини, доньки молдавського праителя Розанди Лупул вважаються прижиттєвими портретами XVII століття, створеними в час їхнього весілля, орієнтовно художником Версерфельдом. Після загибелі Тиміша Хмельницького його було поховано у Суботові на Чигиринщині. Там же певний час ще жила вдова гетьманича з двома синами-близнюками. Подальша їхня доля точно невідома – так само як і те, яким чином портрети  Тиміша і Розанди потрапили до Львова. На їх зворотному боці досі є ще й музейні бірки  польських часів…

Картини зберігалися у Львівському історичному музеї і були викрадені за невідомих обставин просто з експозиції (не з фондів!) 8 лютого 1960 року. Вже 30 червня 1962 року Міністерство культури УРСР видало наказ про списання цих експонатів. Відтоді в музеї у Львові були лише збільшені фотокопії цих портретів – у той час, як, скажімо в Чигирині на Черкащині у місцевому музеї зберігаються якісні мальовані копії цих портретів у натуральний розмір.

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , , , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 10 від листопад 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру