Берислав на Херсонщині – місто з надзвичайною і таємничою історією. За переказами, на його місці була давня столиця остготів, причому легенди навіть стверджують, що десь тут був похований славетний король Германаріх. Пізніше у цій же місцевості була резиденція хана Тохтамиша… Власне як пристань-митниця з фортецею, а потім і власне як місто Берислав постав на початку XV століття – в часи литовсько-руської держави князя Вітовта.
Єдиною ж архітектурною пам’яткою, яка дійшла до наших часів з глибини століть, стала дерев’яна православна козацька церква, сучасниця Кам’янської Січі…
Свято-Введенеська (перша назва – Воскресінська) церква була збудована 1725 року у Переволочній на Полтавщині – фортеці запорозьких козаків на Дніпрі. Саме в цій місцевості після Полтавської битви врятувалися від московитів, здолавши Дніпро, гетьман Іван Мазепа, король Карл ХІІ і кошовий отаман Кость Гордієнко. За це озвірілі московські окупанти повністю вирізали населення Переволочної…
1784 року, вже після руйнації московськими військами останньої Запорозької Січі, козаки розібрали церкву, зроблену з дубового дерева, переправили її Дніпром вниз по течії і сантиметр за сантиметром відновили її у Бериславі. Храм і до сьогодні добре зберігся, не зважаючи на те, що в часи безбожників-більшовиків його закрили і збиралися знищити. Хоча служби Божі у ньому не правилися лише з 1939 по 1941 рік.
Цікаво, що, самі того не знаючи, козаки врятували церкву від практично неминучої загибелі – якби вона залишалася на Полтавщині, то навіть якби вистояла в часи масового знищення храмів, це мало б статися у 1964 році, коли містечко Переволочну назавжди поглинули води штучного водосховища…
Козацька ж церква у Бериславі діє і нині. Належить УПЦ (МП)…