У Рівному археологи знайшли садибу боярина чи княжого дружинника часів Київської Русі

Дата: 07.11.2023
Автор:

Ключі зі скарбу в Рівному напіввідкрили таємниці побуту часів Київської Русі

У Рівному археологи знайшли численні артефакти під час дослідження поселень на околиці мікрорайону Боярка. Окрім звичних знахідок, вони виявили речі, які, ймовірно, належали знатній особі.

Під час розкопок поселення часів Київської Русі в мікрорайоні Боярка у Рівному археологи виявили давню садибу особи знатного роду. На це вказують артефакти, такі як ключі, фрагменти скляних браслетів, лунниця, скроневе кільце, кістяний гребінь і натільні хрестики. Деталями ділиться Суспільне.

Розкопки, що тривали два місяці з 8 серпня по 8 жовтня, проведені як запобіжний захід перед початком будівництва в історичній частині міста. Ці розкопки профінансовані забудовником, оскільки поселення знайшли на цій території. На одному з цих поселень дослідники знайшли садибу, яка належала заможному боярину або князівському дружиннику, зважаючи на унікальні знахідки.

Ярослав Погоральський, науковий співробітник Охоронної археологічної служби України, пояснює, що на цьому поселенні вони знайшли велику колекцію предметів. Наявність цих предметів свідчить про високий статус особи, можливо, з Пересопницького князівства. Інші сусідні поселення мали менш багатий культурний шар, з меншою кількістю цікавих предметів.

Поселення доби Київської Русі в цьому мікрорайоні вперше виявлені близько десяти років тому, але масштабні розкопки, подібні до цих, в цій місцевості не проводилися. Назва району, Боярка, ймовірно, походить від слова “боярин”, яким за часів Київської Русі називали привілейованих членів суспільства.

Серед рідкісних речей, знайдених археологами, — колекція ножів, пірофілітові пряслиця, фрагменти металевого казана, два ключі, уламки скляних браслетів, кераміка та кістки тварин.

“Є така версія, що пірофілітові пряслиця використовували в часи Русі як дрібні гроші. Знайдені ключі досить нетипові для сільських поселень, вони притаманні для княжих столиць. Ми знайшли в одному з жител фрагменти 70 скляних браслетів, скоріше за все,— це була майстерня. Скляні браслети також свідчать про високий статус власника, це могли дозволити собі лише заможні міщани. А тут на звичайному неукріпленому селищі маємо таку колекцію”, — розповіли дослідники.

Серед знахідок також різноманітні прикраси: лунниця (підвіска у вигляді півмісяця) скроневе кільце з намистиною, скляні намистини, кістяний гребінь й два натільні хрестики.

“Скронева підвіска зі скляною намистиною, таких майже невідомо. Минулого року ми проводили дослідження у Хрінниках, там теж була знайдена схожа підвіска. Кістяний гребінь, можливо, виготовлений у Києві. Зі статусних знахідок — це лунниця, жіноча прикраса, оберіг із хрестиком всередині. Бронзові хрести виготовлені не тільки із бронзи, заглиблення на цих хрестиках вкриті склоподібною масою, їх називають емальовані хрестики”, — розповів Ярослав Погоральський.

В одному з жител археологи виявили предмети, які могли належати вершнику, можливо, князівському дружиннику. Серед них — шпори та деталі вуздечки. Таке кінське спорядження в ту епоху було доступне лише заможним людям.

Серед знахідок також є залізне писало, яке, ймовірно, використовували для написання літер на твердих матеріалах, бересті або воскових табличках. Знахідка пера в сільському поселенні свідчить про присутність у той час грамотної людини.

Виявлені артефакти будуть опрацьовані в різних містах України, а після реставрації їх передадуть на постійне зберігання до Рівненського краєзнавчого музею. Дослідники співпрацюють з фахівцями з різних міст і навіть з-за кордону, оскільки ця знахідка має неабияке історичне значення.

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki


Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 5 від травень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру