«Апостол» 1630 року з черкаської церкви Пресвятої Трійці знайшовся! У москві…

Дата: 22.03.2023
Автор:

Історику Роману Захарченку, який нині служить у ЗСУ, вдалося спричинити «вибух інформаційної бомби» – нехай і невеличкої, нехай і в окремо взятій спільноті любителів черкаської історії у Facebook, але таки гучної, з подальшим резонансом, який набуватиме обертів…

Символічно, що це фото вивезеного до москви «Апостола» знайшов історик, який став солдатом. Після Перемоги України «Апостол» має повернутися в Черкаси!

Захарченко – киянин, проте «з черкаським корінням», тож історією Черкас в цілому та історією черкаських церков цікавиться на професійному рівні. Вперше на згадку про церковну книгу «Апостол», вивезену з Черкас до москви, він натрапив досить давно, ще у радянському спеціалізованому друкованому виданні. Нині йому вдалося розшукати в електронних архівах Державного історичного музею москви і фото «Апостола» з Черкас.

«Апостол»  – одна з найдавніших священно-богослужбових книг, що містить частину Нового Завіту (Діяння апостолів, Соборні послання, Послання апостола Павла) та Старого Завіту (окремі вірші псалмів з Псалтиря).

Як розповів Роман Захарченко, український стародрук, про який йде мова – “Апостол” з першого київського накладу, надрукований 1630 року друкарем Спиридоном Соболем. У серпні 1719 року  Артем Холявченко, назвавшись “київським бурмістром”, передав цю книгу до черкаської Троїцької церкви.

Вкладний запис Артема Холявченка був наступний: «А нынешняго 1719 году месяца августа дня осмого, я раб Божии Артемий Холявчанко, бурмистр богоспасаемого града Киева, надаю сию книгу, глаголемую Апостол, до града Черкас, церквы храма Святой Троицы за отпущение грехов своих, а хто бы мел сию книгу от вышереченнаго храма отдалити, с таковым іміти буду суд в День Воздаяния кому ж до по делом его».

Ким був меценат, який зробив настільки цінний для XVII століття подарунок? Посада бурмістр, якої він назвався – це вищий керівник міста з адміністративною і судовою владою в містах з Магдебурзьким правом на території Речі Посполитої та Війська Запорозького, голова магістрату міста, Посада, аналогічна сучасній посаді мера. Чому вищий очільник Києва вирішив зробити такий дар «за відпущення гріхів своїх» саме храму в Черкасах? Як довго ця книга була в Черкасах і за яких обставин її вивезли до москви? Священик або прихожани побоялися б переступити через грізне попередження дарителя, який пообіцяв тому, хто спробує цю книгу з вищезгаданої церкви забрати навіть не покарання при житті – «з таковим мати суд в День Воздаяння за справи його».

То хто й коли це зробив: гайдамаки, які захопили Черкаси наприкінці того ж століття, учасники наступних буремних подій чи просто банальний злодій, який ризикнув вкрасти священну книгу з ткаким попередженням? На початку ХХ століття цей «Апостол» вже був у москві…

Причину, яка спонукала його до пошуку, історик і воїн Роман Захарченко пояснює просто: «Ми всі час від часу чуємо інформації про наші історичні скарби, які були свого часу вивезені з України і знаходяться в музеях країни-агресора. Так чи інакше, але ми вже тепер маємо готуватися разом із нашою перемогою над Московщиною подати готовий список на реституцію наших історичних і культурних пам’яток. Вже зараз, аби не призабути про те чи інше у останній момент і повернути всі цінності додому, в Україну. Деякі з тих пам’яток мають саме черкаський родовід, але у Черкасах, на жаль, так і залишаються невідомими широкому загалу…»

 

 

 

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki


Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 3 від травень 2023

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2023’.Вільне Козацтво Холодного Яру