Перший в Україні пам’ятник Шевченкові встановив у Харкові той, на честь кого названий Алчевськ на Донбасі…

Дата: 09.03.2019
Автор:

Пам'ятник Шевченкові з дорогого білого мармуру у маєтку Алчевського в Харкові. Щез після того, як бізнесом Алчевського заволоділи росіяни…

Коли у містечку Винник на Львівщині говорять про те, що 1913 року у них встановили перший в Україні справжній пам’ятник Шевченкові – це правда. Але потрібно уточнювати: це перший пам’ятник у громадському місці. А взагалі-то перший у нашій країні пам’ятник Великому Кобзареві було встановлено не в Західній, а в Східній Україні – у Харкові. Причому на 14 років раніше, аніж на Галичині – у 1899 році. Просто, на відміну від Галичини, у Харкові публічно вшановувати Шевченка заборонялося – тож встановлений він був на приватній території маєтку Олексія Алчевського.

Сучасне місто Алчевськ на Донеччині названо саме на честь Олексія Алчевського, якого російська Вікіпедія нахабно називає “російським промисловцем”. Насправді ж він був, за письмовими свідченнями його дружини, “фанатичним українцем”, вкладав величезні гроші в український рух – і це в період Емського указу, коли ставлення до ідейних українців було мабуть гірше, ніж до євреїв (а вже до них у Російській імперії ставилися просто жахливо).

Алчевський був не просто дрібним торговцем, який став засновником першої та найбільшої в імперії фінансово-промислової групи. Він один з тих, хто перетворив Донбас з безводного степу в індустріальний центр (він почав там діяльність ще до Джона Юза). Скупивши землі у поміщиків (а сільгоспземлі у безводному степу коштували недорого), він не вигнав селян, і не перетворив їх на шахтарів – селянам або надавали іншу землю, або перенавчали в робітників.

Це були наші, УКРАЇНСЬКІ селяни. Перенавчання селянина в робітника – складний і тривалий процес, який бізнес на себе бере вкрай рідко. Але після цього з’являвся УКРАЇНСЬКИЙ робітник. І головне — український селянин не перетворювався в безробітного люмпена.

Після трагічної, за нез’ясованих обставин загибелі Алчевського в Петербурзі брати Рябушинскіє з Москви провели рейдерське захоплення бізнесу. Вітте тут же надав їм необхідний кредит, і москвичі відразу стали найбагатшими в імперії людьми (криза має властивість закінчуватися, і власники активів стають дивовижно багатими). Природно, після цього Донбас почали наповнювати завезеними з-за Уралу пролетарями. І цей процес успішно продовжила радянська влада…

Справедливості ради, варто зазначити: найперший у світі пам’ятник Тарасові Шевченку був зведений взагалі за межами України: у 1881 році в укріпленні Новопокровське в Казахстані (нині Форт-Шевченко) – на замовлення Іраклія Ускова, з яким Шевченко разом служив, пам’ятник зробив скульптор з народу, казах Каражусул…

Анфіса ГАПОТЧЕНКО

 

 

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags:



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 10 від листопад 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру