445 років тому (1573 р.) під час морської битви козацької ескадри проти флотилії турецького султана до полону потрапив гетьман Самійло Кішка, уродженець Канева. Через 25 років перебування у полоні він підняв повстання невільників на турецькій галері – перебивши команду, вони повернулися в Україну. Зовсім скоро (1601 р.), взамін за допомогу Польщі у війні проти Швеції доб’ється від Варшави відновлення козацьких привілеїв та повернення козакам Трахтемирова з монастирем, де канівчанин Самійло Кішка часто бував.
Про те, що Трахтемирівський монастир був найбільш значимим для козаків – на рівні з Межигірським монастирем і Січовою Покровою, збереглася згадка у старовинній «Думі про Самійла Кішку». Цю думу на початку ХІХ століття записав від сліпого кобзаря Івана Стрічки з Полтавщини Василь Лукашевич, відомий у першу чергу як творець організації, що ставила собі за мету створення української самостійної держави – і в доносах та протоколах жандармерії умовно називалaся «Малороссийское Тайное Общество»…
Цитуємо уривок «Думи про Самійла Кішку», де розповідається про поділ козаками здобичі з захопленої ними у результаті бунту турецької галери:
Козаки у каюки скакали…
А галеру на пожар спускали,
Срібло, злато — на три часті паювали:
Первую часть брали, на церкви накладали,
На святого Межигорського спаса,
НА ТРАХТЕМИРІВСЬКИЙ МОНАСТИР,
На святую Січовую Покрову давали,
КОТОРІ ДАВНІМ КОЗАЦЬКИМ СКАРБОМ БУДУВАЛИ,
Щоб за їх, вставаючи і лягаючи, Милосердного Бога благали.
А другую часть поміж собою паювали;
А третюю часть брали,
Очеретами сідали,
Пили да гуляли,
Із семип’ядних пищалей гримали,
Кішку Самійла по волі поздоровляли:
“Здоров,— кажуть,—здоров. Кішко Самійле,
Гетьмане запорозький!
Не загинув єси у неволі,
Не загинеш і з нами, козаками, по волі!”