У експозиції історичного музею в Кам’янці – «скарби» табору холодноярців-«залишенців»

Дата: 07.03.2017
Автор:

Знахідки, зроблені  на місці повстанського табору поміж рештками обвалених землянок-криївок «залишенців» на холодноярській Кривенковій горі, стали експозицією історичного музею в Кам’янці.

Директор музею Юрій Ляшко розповідає: тільки гільз від набоїв назбирали стільки, що вони могли б стати окремою експозицією. Причому, це гільзи від зброї російського, австрійського, німецького, італійського, французького і навіть японського виробництва! Останні – це гільзи від патронів карабіна «Арісака». Такі Колчак передавав «братній» Добровольчєской армії Денікіна, а ту в свою чергу добряче громили холодноярські повстанці, винищуючи тих, хто століття тому намагався насадити в Україні ідеї «єдіного русского міра»…

Серед знайденого на легендарній горі – і шомпол та гільза від німецької ракетниці «Хебел» часів Першої світової війни. А також – уламки посуду і деякі особисті речі повстанців: шмат скла від посудини з-під ліків, з царським орлом на ній і написом «Аптека»; дінце від скляної пляшки з написом «Сміла»; гудзики, частина з яких – з двоголовими орлами; кришечка корпусу годинника, два перочинні ножики, два натільні хрестики, перстень-обручка…

На Кам’янщині тривають роботи по збору раритетних речей часів Української революції і Визвольних змагань 1917-21 років. Зокрема, у селі, яке в ті часи називалося Пруси, а тепер – Михайлівка, виявлене фото повстанця Скородіда із загону отамана Петренка, а в Телепиному – німецький плуг з реманентом, який жодного дня не орав землі, бо його ще в 1929 році замурував під піччю місцевий селянин Аврам Погорілий – щоб не здавати до колгоспу, куди більшовики заганяли вперте холодноярське село…

 Петро ДОБРО

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 10 від листопад 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру