“Меч Святослава Хороброго” експонується в Каневі, у музеї на Тарасовій горі

Дата: 24.05.2016
Автор:

Меч притягує до себе нинішніх українських воїнів і патріотів, для яких ім'я князя Святослава - священне...

«Мечем Святослава» категорично називають його найбільші оптимісти-патріоти. Проте їм особливо не перечать навіть найбільш затяті песимісти – просто обережно кажуть про те, що те, що меч варязького типу Х століття з високою вірогідністю міг належати легендарному князю Святославу Хороброму… З 18 травня цей меч – в експозиції музею Шевченка в Каневі, на Тарасовій горі. Організатори цієї експозиції назвали її дипломатично: «Княжий меч доби Святослава Хороброго».

Меч з 22-метрової глибини 2011 року виловив запорізький рибалка – біля легендарного острова Хортиця. Коли з заліза зняли шар іржі, під ним реставратори побачили напис давніми латинськими літерами – “Ульфберт”.
Це клеймо означає різновид меча вікінгів – найкращий, який вони могли зробить. Сучасні вчені називають цей меч «роллс-ройсом у світі мечів», найдорожчою, найлегшою і найсмертоноснішою холодною зброєю того часу, яка належала лише князям, королям, полководцям. А мова йде про понад тисячу років тому… Імовірно, що ці мечі виготовлялися в майстернях у верхів’ях Рейну. Майстра, який їх кував, сучасники мали вважати рівним чарівникам і магам. Сталь, яка нині називається «тігельною», може виплавлятися тільки при температурі 1600°, якої досягли лише плавильні печі часів промислової революції ХІХ століття. А мечі вікінгів «Ульферт» випередили свою епоху на 800 років…

Меч, який нині експонується в Каневі, пролежав майже тисячу років на дні Дніпра. Реставратори зазначають – це не перші варязькі мечі, знайдені біля Хортиці. 80 років тому, при будівництві ДніпроГЕСу неподалік місця нинішньої знахідки знайшли ще п’ять. Але вони значно простіші.

Унікальність зброї, збіг місця знахідки з орієнтовним місцем загибелі київського князя Святослава Ігоровича, а також виявлення подібних мечів схиляє істориків до думки про те, що даний меч – безпосередній учасником останнього бою київського князя Святослава Ігоровича з печенігами у 972 році…

У Каневі на Тарасовій горі унікальний меч експонуватиметься до 18 серпня.

Ярослав ЗВЕНИГОРА

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 10 від листопад 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру