20 квітня в рамках VI фестивалю “Міжнародний Книжковий Арсенал” аукціонний дім “Дукат” відкрив виставку першого вітчизняного букіністичного аукціону “Українська книга”. Для вітчизняного антикварного і букіністичного ринку ця подія, безумовно, є знаковою, оскільки торги такого профілю і масштабу в Україні проводитимуться вперше. Власне, сам аукціон-продаж відбудеться 23 квітня.
В аукціонній добірці – понад 100 лотів. Представлені рідкісні старовинні книги, колекційні видання і карти XVII – XX століть, плакати і гравюри видатних вітчизняних художників.
Особливий інтерес представляє прижиттєве Лейпцігський видання 1859 р “Нові вірші Пушкіна і Шавченка”, яке було заборонене в Росії, нецензуроване, оскільки воно видавалася за кордоном і не різалося російської цензурою. Про нього український поет навіть не знав. Унікальність видання важко переоцінити: тут вперше були надруковані цензуровані в Російській імперії твори Шевченка – поема “Кавказ”, вірш “Холодний яр”, послання “І мертвим, і живим …”, а також знаменитий “Заповіт” (перша редакція, яка є також нецензурованою). Блоку віршів Кобзаря в збірнику передувала примітка редактора про те, що це не Шевченко плаче про Україну – це Україна плаче його голосом. Мало хто чув про цю невеличку книжечку, дехто бачив її, але лише одиниці мали щасливу можливість потримати її в руках.
Зрозуміло, що ввезення такої книги в Росії було категорично заборонене. На довгі роки… Але час йде. І ось тепер вона – в Україні! Символічно, що саме зараз, коли історія повторюється …
Також серед найбільш привабливих лотів для колекціонерів і знавців вітчизняної букіністики:
- Перше друковане видання Євангелія в Україні: Друкарня Львівського Успенського братства, Михайло Сльозка видавець, 1636 р.;
- Альбом “З української старовини” 1900 р з ілюстраціями С. Васильківського та М. Самокиша;
- Альбом театральних ескізів видатного українського авангардиста. Анатоль Петрицький “Театральні костюми” з передмовою В. Похмурого (1929);
- Раритетні карти України XVII-XVIII ст. і плани міст XIX-XX ст.;
- Твори видатних українських графіків: “українського Дюрера” – О. Аксініна, М. Вайсберга, М. Дерегуса, А. Кульчицької, Ю. Чаришнікова, Г. Якутовича та ін.;
- Закордонна та підпільна українська література, що стосується Визвольної боротьби.
Нинішній стан європейського ринку антикварних і букіністичних видань дозволяє говорити про зростання інтересу до книги як об’єкта колекціонування. Свідченням цього можуть служити і збільшення кількості особистих бібліотек, і поступове переміщення торгівлі книжковими раритетами зі спеціалізованих магазинів на аукціони. Справжнім відкриттям для іноземних аукціонних компаній стали видання, пов’язані з Україною. На букіністичних торгах вони зазвичай потрапляють в топ-лоти і практично завжди знаходять нових власників. Боротьба за такі екземпляри розгорається головним чином між нашими співвітчизниками, проте придбання раритетних видань за кордоном пов’язане з цілою низкою труднощів і додатковими витратами. Тому набагато простіше, вигідніше і безпечніше купувати україніку в Україні. Тепер у наших бібліофілів з’явиться така можливість.
Головні завдання нового аукціону – привернути увагу до української книги як видатного явища культури, яке має власне “обличчя” і, разом з тим, пов’язане із загальноєвропейською традицією; уявити вітчизняну книгу як мистецький об’єкт; показати різноманіття видань, об’єднаних поняттям “україніка”.
www.delo.ua