Як козаки український Крим визволяли… У Кримському поході війська УНР підтримали татарські загони

Дата: 17.05.2014
Автор:

Останнім штрихом Кримського походу стали черги в Севастополі за українськими паспортами і синьо-жовті прапори на всіх кораблях Чорноморського флоту...

У квітні 1918 року, коли українська армія визволяла від окупантів усю Слобожанщину й Донбас, Перша дивізія Запорозького корпусу Армії УНР під командуванням Петра Болбочана, пройшовши урочистим маршем по звільненому Харкову вирушила визволяти від загарбників і Крим. Кримська група швидко розрослася: до неї увійшли піший і кавалерійський полки, інженерний курінь, кінно-гірська гарматна дивізія, три польові та одна гаубична батареї, автопанцирна дивізія і два бронепотяги. Дорогою війська групи зустрілися з січовими стрільцями із Галичини, а вже на самому півострові до українських військовиків приєдналися кримські татари…

У ніч проти 22 квітня 1918 року українці прорвалися на півострів Крим через укріплений Сиваш. У темряві 1-а сотня 2-го полку на дрезинах проскочила через залізничний міст, знешкодила охорону і розмінувала переїзд. Слідом вирушили два українські бронепотяги, вогонь з яких забезпечив успішний штурм і переправу решті військ. З відбитих у ворога укріплень козаки забрали гармати, привезені сюди з фортів Севастополя – це ще більше зміцнило наших перед подальшими боями.

Потужним ударом українці викинули московських більшовиків з Джанкоя. Звідти за допомоги кримських татар, які забезпечували продуктами, провідниками і добровольцями до піших і кавалерійських частин, війська Болбочана пішли по Криму трьома колонами водночас – на Бахчисарай, Феодосію і Сімферополь. «Столичний» Сімферополь визволили вже 24 квітня. Подальший наступ Болбочана зупинив лише ультиматум Німеччини, яка мала на Крим і Чорноморський флот власні плани. Проте українізацію Криму і Чорноморського флоту було вже не спинити.

27 квітня біля будівлі Українського комісаріату на Нахімовській вулиці у Севастополі вишикувалася черга бажаючих отримати паспорти УНР, а 29 квітня після кількамісячної перерви, викликаної більшовицьким вторгненням, на всіх кораблях Чорноморського флоту знову було піднято синьо-жовті прапори.

Травень 1918 року Україна зустрічала єдиною – ворог був витурений практично з усіх наших земель. Проте в країні залишалася «п’ята колона”…

Андрій КРАВЕЦЬ

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , , , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 4 від квітень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру