Федір Вовк — український націоналіст та праведник народів світу

Дата: 13.02.2013
Автор:

Віце-президент Української головної визвольної ради ( УГВР – українського підпільного парламенту часів Другої світової), оунівець Федір Вовк разом із дружиною визнані праведниками народів світу. Історію порятунку ним єврейської родини під час німецької окупації в Нікополі розповідає Володимир В’ятрович у статті для ТСН.ua.

Стаття для ТСН.ua «Федір Вовк — український націоналіст та праведник народів світу» історика Володимира В’ятровича присвячена Федорові Вовку, харківському біологу, який, ховаючись від сталінських репресій науковців, переїхав до Нікополя, де вступив до ОУН, під час німецької окупації рятував євреїв від убивств, а українців від вивезення на примусові роботи.

У Нікополі Федір Вовк разом із дружиною Єлизаветою допомогли шкільній учительці єврейці Сарі Бакст врятуватися разом із матір’ю, сином та небожем, а також чоловіком-українцем.

«Мій чоловік був українець, — згадує Сара Бакст, — тому ходив вільно і увесь час шукав можливість врятувати сім’ю… Федір Іванович обіцяв допомогти. Наступного дня з’явилася до нас його дружина Єлизавета Максимівна Шкандель і уточнила, скільки чоловік у небезпеці, кого треба рятувати. Незабаром вона прийшла знову з колегою Олександрою Григорівною Дорошенко і вручила невеликий папірець з планом, кого куди ховати… План був написаний рукою Федора Івановича…». Так Сара Бакст із чоловіком, двома дітьми, матір’ю та небожем пережили німецьку окупацію.

Восени 1943-го родина Вовків втікає від репресій радянської влади на захід до Галичини. «Тут Федір Вовк став одним із організаторів створення підпільного парламенту воюючої України. На установчому зборі Української головної визвольної ради (так називався цей парламент) Федір Вовк був обраний віце-президентом. Керівником УГВР став також наддніпрянець, колишній діяч Центральної ради Кирило Осьмак, іншими його заступниками — священик Іван Гриньох та Василь Мудрий, колишній віце-спікер польського сейму»,  — пише В’ятрович.

Україну за дорученням підпілля Федір Вовк покинув 1944 року, деякий час перебував у Словаччині, згодом у Німеччині, де й зустрів завершення Другої світової війни. На еміграції Федір Вовк продовжив активну роботу в ОУН, був одним із соратників Степана Бандери.

«Життя і доля одного з лідерів українського націоналістичного руху Федора Вовка підважують прості відповіді на складні питання. Ім’я цієї людини у 1998 році викарбували на Стіні честі в Саду праведників у Єрусалимі, — пише історик. — А перед тим його можна було прочитати на шпальтах бандерівських видань у США. Ще раніше — знайти в документах МВД, де він значився як “видатний український націоналіст”, що перебував у розшуку чекістів з 1943 року. Але найбільше людей називали його улюбленим учителем хімії та багатолітнім директором Нікопольської середньої школи № 9». Саме учні Федора Вовка і відновили його біографію.

www.cdvr.org.ua

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 4 від квітень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру