Киянин, доктор історичних наук Тарас Чухліб, відомий дослідник Козаччини, працює над дослідженням старовинних документів у польській Варшаві, у Архіві Головному Актів Давніх, повідомляє “Козацький край”.
4 вересня пан Чухліб зробив буквально сенсаційну знахідку – віднайшов перший реєстр гетьманів Української козацької держави, який був складений у другій половині 1680-х років. Найцікавіше – те, що у цьому реєстрі старший син Богдана Хмельницького, Тиміш, записаний як гетьман. Досі в жодних документах загиблий 1653 року від смертельного поранення, отриманого у бою під Сучавою (сучасна Румунія) Тиміш Хмельницький не згадувався з титулом Гетьман.
Знаково, що знахідку цю зроблено напередодні пам’ятних дат, пов’язаних з Тимішем Хмельницьким, який народився 16 вересня 1632 року в Суботові на Чигиринщині, а помер 15 вересня 1653 року від смертельної рани, отриманої за три дні до того у бою під Сучавою (сучасна Румунія). Козаки привезли тіло Тиміша до рідного Суботова наприкінці жовтня того ж року – у Суботові він і похований…
Так само знаково, що наприкінці жовтня 2016 року дивовижним чином було знайдено весільні потрети Тиміша Хмельницького і його красуні-дружини Розанди – до того часу вони вважалися назавжди втраченими, бо були викрадені з музею у Львові ще наприкінці 1960-х років. Старовинні портрети через більш як пів століття після викрадення випадково «випливли» на одному із сайтів для продажу антикваріату, музейні працівники повідомили про це СБУ – і подальше повернення до музею стало «справою техніки»…
А Тарас Чухліб у ці хвилини продовжує працювати з документами варшавського Архіву Головного Актів Давніх – і ретельне дослідження приносить додаткові підтвердження багатьом речам, навколо яких тривали суперечки, як воно достеменно було в історії…
Зокрема, до питання «Чи були козаки рицарями». Вчений розшукав документи з автографами вже принаймні трьох з числа перших гетьманів кінця 1500-х – початку 1600-х років, які підписувалися як «СТАРШИЙ НАД ВІЙСЬКОМ ЗАПОРОЗЬКИМ З УСІМ РИЦАРСТВОМ ЗАПОРОЗЬКИМ». Це – гетьмани Григорій Лобода, Григорій Крутневич та прославлений у морських походах уродженець Канева на Черкащині Самійло Кішка.
Андрій КРАВЕЦЬ, фото Тараса ЧУХЛІБА