Халук Байрактар, Генеральний директор турецької компанії, яка виробляє знамениті на весь світ безпілотники, на своїй сторінці в Instagram два пости поспіль присвятив Україні. Першим постом він дякував Володимиру Зеленському за зустріч, під час якої обговорив деталі співпраці з будівництва фабрики «Байрактар» в Україні та отримав від Президента України орден «За заслуги» І ступеня. Друге ж повідомлення на своїй сторінці пан Халук присвятив подарункам, які йому передали з мало кому відомого у Стамбулі наддніпрянського міста Черкаси, пише “Козацький край”.
На фото, що ілюструє цей пост Халука Байрактара – три сталеві каски радянського зразка, перетворені художниками з України на справжні витвори мистецтва та книга Андрія Кравця “Козак і турок: гра слів і долі в історії Черкащини” (турецькою мовою). Один з шоломів має логотип компанії Baykar, яка випускає бойові безпілотники, ще два – з портретами братів Халука і Сельчука Байрактарів, які керують цією компанією. «Портретні» шоломи оздобив малюнками відомий уманський художник Василь Власюк, а «корпоративний» – Анастасія Шепета. Причому, поруч з фірмовим лого вона майстерно вплела витончені символи: не лише українську калину й турецькі тюльпани, а й зображення котів породи турецький ван, єдиних у світі, які мають очі різного кольору: одне синє, а друге – жовте. Кольорів українського прапора…))
Саме на символіці пан Халук і акцентував увагу, назвавши шоломи “безцінними”. А свій пост на знак поваги до нашої держави завершив словами, які теж вже стали символом – символом країни, яка є щитом для цивілізованого світу: “Glory to Ukraine!”, – тобто, “Слава Україні!”
Нагадаємо: ці подарунки компанії «Байрактар» – черговий крок з популяризації проекту, яким займається черкасько-уманська команда MAGICREW, що реалізує амбітний план мистецької волонтерської підтримки Збройних Сил України.
Черкащани Анатолій Депутат і Андрій Кравець та троє художників з Умані (згодом останніх стало дев’ять – Василь Власюк, Анастасія Шепета, Олег Сирота, Людмила Довгань, Ігор Хасіатуллін, Володимир Савченко, Лариса Гоменюк і В’ячеслав Запісецький) завершили влітку перший етап проекту. Це була розписана серія з 15 шоломів застарілого, радянського типу, об’єднаних спільним відомим гаслом – «адресою» для російського військового корабля (англійською мовою).
Далі був подарунок шолома з «холодноярським» розписом Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному.
Два шоломи з цієї колекції, розмальовані символікою сучасної Визвольної війни, були продані за 11 000 доларів (на сьогодні це – мало не пів мільйона гривень) з аукціону в США, організованого генеральним консулом України в Чикаго Євгеном Дроботом за сприяння глобальної ініціативи United24. Зібрані кошти надійшли державі і спрямовуються United24 на три напрямки: оборона та розмінування, гуманітарна та медична допомога, відбудова України.
Подальші ж аукціони, які проводитимуться через платформу MAGICREW, матимуть за мету постачання вже конкретних підрозділів ЗСУ, у складі яких воюють черкащани.
Варто зазначити: ідея з розписом шоломів веде початок ще від часів Майдану 2014 року – в часі Революції Гідності художник Василь Власюк, який бере участь і в сьогоднішньому проекті, розмальовував будівельні і військові каски революціонерам та симпатикам новітньої Української Революції, – зокрема, такі шоломи тоді отримали у подарунок британський меценат Річард Бренсон та екс-президент Польщі Лех Валенса.
Свого часу Бренсон і Валенса навіть позували перед публікою і фото- та відеокамерами світових інформаційних агентств у одягнутих шоломах з Черкащини. В часі ж справжньої війни ставлення до такої амуніції серйозніше: “холодноярський” шолом можна бачити на столі в кабінеті Головнокомандувача ЗСУ в Києві, а шоломи братів Байрактарів зайняли почесне місце в музеї нового офісу компанії Baykar. Той, хто керує звитяжною українською армією і ті, хто бойовими безпітниками створює захисний “шолом” у небі над містами й селами України, уміють цінувати символи…