У Національному заповіднику “Софія Київська” розпочали спелеоархеологічні дослідження у садибі Софійського собору. Розкопки проводять на місці провалу, який утворився цього квітня, йдеться на сайті заповідника.
“Вірогідно, цей провал – над трасою стародавнього підземелля, яке в XVII–XVIII столітті використовували як монастирський льох”, – зазначили в “Софії Київській”.
Підземелля в заповіднику – велика та розгалужена печерна галерея. Лежить на глибині чотирьох метрів від сучасної поверхні. Окремі ділянки стін та склепіння у давнину були укріпленні цегляним муруванням. У стінах галереї були різноманітні ніші, в яких зберігали припаси та господарське майно монастиря.
“Наприкінці XVIII століття це підземелля перестали використовувати, засипавши до нього вхід. Упродовж ХІХ–ХХ століття на цьому місці неодноразово утворювалися провали, які в 1916 та 1970-х роках обстежувалися відомими київськими археологами – Олександром Ертелем та Ірмою Тоцькою. На жаль, їхні дослідження залишились незавершеними”, – наголосили у заповіднику.
Раніше “Український інтерес” писав, із 1 червня у Софійському соборі розпочали підготовку до реставрації. Зокрема цьогоріч планують відновити південну частину підкупольного простору, а саме мозаїки та фрески ХІ століття.