У такі ж як нині листопадові дні 1963 року розпочиналася одна з найтрагічніших в історії США сторінок. 1 листопада 1963-го, у результаті військового перевороту Президент Південного В’єтнаму Нго Дінь З’єм був скинутий і вже 2 листопада страчений. Протягом наступних півтора роки у Південному В’єтнамі кожні декілька місяців був черговий переворот і черговий «т.в.о.президента». Поки армія Південного В’єтнаму інтриганила разом з політиками, з півночі комуністичний В’єтконг, активно підтримуваний Москвою, запустив свої щупальця…
22 листопада того ж, 1963 року, був вбитий і Президент США Джон Кеннеді. Віце-президент Сполучених Штатів Ліндон Джонсон, який після загибелі Джона Кеннеді став 36-м Президентом країни, заявив: «Битва проти розповсюдження комунізму повинна вестися з усією міццю та рішучістю об’єднаними зусиллями вільного світу». У В’єтнам вирушили американські війська…
Син Богдана Кравціва – українського поета, який водночас був і одним з провідників ОУН, Микола Кравців став першим радником США українського походження. Знаний під псевдо «Гоко» в українському пластовому курені «Лісові чорти», в американській армії він отримав позивний «Біг Нік» (Великий Нік або ж Великий Микола по-нашому))) За В’єтнам Микола Кравців отримав Три Срібні зірки «За хоробрість» – першу з них разом з важким пораненням у бою, під час якого, як писала українська преса у США, «зліквідував комуністичного панцирного воза разом із залогою» – якщо перекласти з «американської української» на «українсько-українську» – знищив в’єтконгівський танк разом з екіпажем… Тобто, танки в реальному житті палив не згірш як Рембо – у житті кіношному…
Син колишнього сотника Армії УНР Петро Содоль, як і Микола Кравців, був пластуном з «Лісових чортів». І так само, як Джон Рембо, не покинув своїх на поталу в’єтконгівцям – після жорсткої рубки Петро Содоль вивів з оточення американських солдатів, за що отримав Хрест Хоробрості з Золотою Зіркою…
А син священика української католицької церкви Богдан Бариляк разом зі своїми спецназівцями відзначений нагородами Південного В’єтнаму і особливою подякою Президента – за успішну евакуацію цивільних з глибокого тилу ворога…
Ось така історія «трьох богатирів» з американськими паспортами й українськими серцями…
Можна лише додати, що після здобуття Україною Незалежності, у листопаді 1992 року, двоє з них, Микола Кравців і Петро Содоль гостювали в Києві. До речі, Кравців після двох ротацій, які відбув у В’єтнамі, служив у Західній Німеччині – командував там спочатку кавалерійським батальйоном, потім танковою бригадою і зрештою – піхотною дивізією. У 48-річному віці став генералом армії США. Служив у штабах Пентагону і всього НАТО та був спостерігачем від миротворців ООН на кордоні між Ізраїлем і Сирією, де зараз – знову гаряче…
Андрій КРАВЕЦЬ