Козацький «чуб» повернувся в часи Майдану і АТО

Дата: 21.08.2016
Автор:

Революція Гідності та новітня війна на сході України проти московитів і їхніх прислужників дивовижним чином «воскресила» популярність старовинної української традиції. Революціонери Майдану і воїни АТО почали знову носити козацькі довгі «чуби»…

Чуб запорізького козака – не просто елемент козацького образу, це ще й ціла легенда. По – перше, варто зазначити, що лише досвідчені козаки, які вже встигли відзначитися у великих битвах, мали право на довгий чуб. Така зачіска була під забороною для молодих воїнів. Майже повсюди цю традицію зберегли і нині – на Майдані голили і в окопах Донбасу голови голять, залишаючи козацькі чуби, зазвичай після проходження бойового хрещення…
Цей чуб не говорить про якусь ієрархію – лише про готовність козаків-лицарів постояти за волю України. Кожен запорізький козак був впевнений: після загибелі його душу врятує Господь – він витягне козака з пекельного полум’я саме за цього чуба…

При цьому козак повинен був носити чуба так, щоб той завжди був на лівій стороні. Це було потрібно для того, щоб волосся «скидувало нечисту силу», яка, начебто, сиділа у козака на лівому плечі і намагалася штовхнути того на безбожні вчинки. Чуб був відмітною рисою справжнього козака, який не забув про віру і усвідомив усі свої неправедні вчинки. Саме тому у полонених  козаків турки і московити часто відрубували довгі чуби, щоб їхня віра похитнулася, і порятунку з пекла можна було не очікувати…

У сучасних боях можна чути відлуння минулого. Побратими добровольця «Айдару», козака «Вільного козацтва Холодного Яру» з позивним «Буратіно» з посмішкою згадують: коли той підірвався на «розтяжці» і потрапив до госпіталя, то у маренні грозився: «Тільки «чуба» не чіпайте, гади – бо всіх порішу!..»

У старі часи «чуби» заборонялося носити джурам, недосвідченим воякам, брехунам, злодіям, боягузам. Позбавити чуприни козака вважалося найбільшою ганьбою.

Після знищення Січі московські окупанти силою голили чуприни всім козакам, а непокірних жорстоко страчували.

Та незважаючи на всі заборони ще до 70-х років XX століття в деяких українських селах чоловіки голили голови і залишали невеликий «чупер» як ознаку свого козацького походження. Окремим потужним сплеском повернення козацьких традицій, зокрема «чубів», стала епоха збройної боротьби УНР.

Минули роки і в часи нової загрози для землі української знову стали на її захист сучасні козаки з «чубами» під шоломами…

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 10 від листопад 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру