Сучасний іконописець відтворив “гайдамацьку” ікону з холодноярського Мотриного монастиря

Дата: 07.06.2016
Автор:

Сучасний іконописець Юрій Нікітін намалював «гайдамацьку» ікону, відтворивши сюжет колись знищеної більшовиками ікони, яка була у Мотриному монастирі на Черкащині.

Про це на своїй сторінці у «Фейсбуці» пише автор ідеї відтворення ікони з цим сюжетом, Андрій Ковальов: «Український національно-визвольний іконопис. Образ Господа і Спаса нашого Ісуса Христа, який через отця-архімандрита Мельхіседека Значко-Яворського благословляє гайдамаків-лицарів землі української на боротьбу за віру православну і рідну землю, за народ. За свідченнями істориків, така подія мала місце, коли намісник Троїцького (Мотронинського) монастиря у Холодному Яру освятив зброю і благословив гайдамаків на визвольну боротьбу. За свідченнями Юрія Горліса-Горського, ікона з таким сюжетом була у Мотронинському монастирі на Черкащині, поки її не знищили москалі…»

Фундатор ікони – Ростислав Мартинюк. На даний час ікона перебуває у приватній колекції.

Раніше Юрій Нікітін вже прославився тим, що малюючи картину на честь перемоги над московитами під Оршею, серед середньовічних воїнів українсько-білорусько-польсько-литовського війська зобразив сучасну очільницю Литви – президента Далю Грібаускайте. Також у ЗМІ потрапляла інформація про те, що в окупованому Криму патріоти досі надійно переховують портрет кримськотатарського хана Давлет-Герая, який спалив Москву під час переможного походу 1571 року. Портрет цей теж виконаний Юрієм Нікітіним.

Відновлення загубленої ікони за збереженим у описах сюжетом – вже не перше в біографії Нікітіна. У ХІХ ст. в журналі «Київська старовина» повідомлялось про іконостас козацької доби, в якому архангели Гавриїл та Михаїл були зображені у вигляді запорожців. Один з них – навіть у смушковій шапці. Ці ікони не збереглись. Але коли Юрій Нікітін дізнався про це, йому захотілося відтворити ікону – і він зробив це… 

Петро ДОБРО

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , ,Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 1 від червень 2022

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2023’.Вільне Козацтво Холодного Яру