Комуністичні топоніми щезли з карти Херсонщини.
Місту Олешки на Херсонщині постановою Верховної Ради України 19 травня нарешті повернули його ім’я, якому більше тисячі років.
Ще 1084 року у літописах вперше згадується Олешшя – головний портово-митний центр на півдні Київської Русі, а у 1711 – 1728 роках гриміла козацька слава Олешківської Січі… Місто позбавили споконвічного славетного імені під час більшовицької влади – лише з 1928 року воно називалося Цюрупинськом – від імені Олександра Цюрупи, організатора «продовольчої диктатури» і ініціатора створення сумнозвісних продзагонів, дії яких спричинили Голодомор в Україні…
Відтепер Олешки – знову Олешки, як і в часи київських князів та кошових отаманів Січі, а назва Цюрупинськ назавжди щезла з карти краю.
Серед інших знакових перейменувань у рамках декомунізації – село у Генічеському районі Херсонщини, назване на честь славетного підрозділу Армії УНР, який відзначився під час визволення Криму від більшовиків.
Ось як про це розповідає співробітник Інституту національної пам’яті України Павло Подобєд: «Село Гордієнківці (замість окупаційної назви “Шлях Незаможника”) перейменовано на честь 1-го Кінного полку імені Костя Гордієнка, бійці якого у квітні 1918 року залізницею в напрямку Риково-Новоолексіївка (на цій залізничній гілці розташований населений пункт, який дотепер називався Шлях Незаможника) здійснили десант на Чонгарську переправу. Силами Запорозького корпусу Армії УНР була проведена Кримська операція – одна з найвидатніших сторінок військової історії новітніх українських збройних сил».
Голова Верховної Ради України Андрій Парубій підкреслив: «На карті України не буде жодного міста з назвою колишніх катів і тих, хто вбивав наших дідів та прадідів, і наш обов’язок – завершити декомунізацію».
Ярослав ЗВЕНИГОРА