На Кам’янській Січі знайшли скарб з монет. Сучасні ж херсонці цікавляться іншими скарбами…

Дата: 16.05.2016
Автор:

Основна мета “Ночі музеїв”, коли багато музеїв відчиняють двері для відвідувачів після заходу сонця і майже до ранку, – показати ресурс, можливості, потенціал сучасних музеїв, залучити до музеїв молодь.

У 2016 році темою Міжнародного Дня музеїв оголошено “Музеї та культурний ландшафт”. Цього року до участі в акції було заявлено музеї Києва, Львова, Харкова, Одеси, Чернігова, Чигирина, Хмельницького, Херсона, Рівного, Запоріжжя, Дніпропетровська та інших українських міст.

У “ніч музеїв” 14 травня у наукових співробітників Херсонського краєзнавчого відвідувачі активно розпитували про козацьке минуле краю. Причиною пробудження цікавості до славного минулого, коли лицарі степів рубали ворога за волю України слугували як зовнішні чинники  (окупація сусіднього Криму Росією), так і проведений саме цього дня масштабний фестиваль “Кам’янська Січ” – на дніпровських кручах, де власне колись і була ця славна Січ, кошовий якої Кость Гордієнко прославився як у боях проти московитів  (спочатку спільно з Іваном Мазепою, а потім – з Пилипом Орликом), так і законотворчістю – співавторством у написанні Першої української Конституції…

Науковий співробітник Херсонського обласного краєзнавчого музею Андрій Лопушинський чудово орієнтується в козацькій тематиці. Він - не тільки учасник клубу історичної реконструкції "Славні лицарі Великого Степу", а й душею - справжній козак...

У обласному краєзнавчому музеї Херсона є досить багато експонатів козацької доби: зброя, обладунки, предмети побуту. Саме на териорії Кам’янської Січі археологи знайшли під час розкопок багато козацьких люльок, посуду, пічних кахлів з оригінальними візерунками, решток жител. Цікава квадратна “посудина”, висічена з суцільного каменю – можливо, вона дісталася від попередників козаків у цих степах – скіфів. Для чого вона використовувалася козаками – музейники можуть лише здогадуватися. Говорять, можливо з них козаки поїли водою бджіл, бо пасік у цьому благодатному краї тримали багато…

Є легенда про те, що під час розкопок у курені, зруйнованому майже три століття тому пострілами гармат ворогів, які штурмували Січ, було знайдено череп у печі – голову козака нібито могло закинути туди після прямого влучання ядра. Чи дійсно була така знахідка, з’ясувати “Козацькому краю” покищо не вдалося. Наразі достеменно відомо про іншу загадкову знахідку: на місці дерев’яної підпірки даху одного з козацьких куренів було знайдено декілька срібних татарських монет. Вони явно були заховані котримсь із козаків-січовиків , який однозначно загинув, раз не повернувся за своїм скарбом…

Сучасні херсонці прагнуть повернути інший,  найбільший свій скарб – славу козацького краю, який шанували усі сусідні землі за вміння постояти за Волю. Нинішній фестиваль козацької слави продемонстрував: є ще порох в порохівницях херсонських козаків!

Ярослав ЗВЕНИГОРА, фото Андрія КРАВЦЯ

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 10 від листопад 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру