Не менше ніж півтисячі років пролежав на дні Дніпра унікальний човен.
Запорізькі підводні археологи знайшли його ще торік. Операція з порятунку у липні нинішнього року не була складною. А от визначити точний вік човна і зберегти корпус на поверхні – завдання не з легких.
Процес консервації – довгий і непередбачуваний. Так, аби уникнути руйнування деревини, її потрібно тримати у воді й поступово заміщувати спеціальним розчином.
«Це все залежить від часу, скільки деревина пролежала у воді. Іноді деревина може зіпсуватися буквально у вас на очах протягом недовгого часу», – каже працівник Національного заповідника Хортиця Віктор Кривоносов.
Завдовжки човен-однодеревка – 8 метрів, завширшки – метр. Його виготовили із цільного стовбура дуба.
«Знахідка подібного типу у нас уперше. Були меншого розміру. Але це, в принципі, за конструкцією, за формою і, так би мовити, за масивністю – одна з найцікавіших знахідок», – розповідає генеральний директор Національного заповідника Хортиця Максим Остапенко.
Востаннє такі човни бачили 300 років тому. Але науковці переконані: під водою цей пробув значно довше.
«Найближчі аналогії – є гравюра XVII століття, де зображений у Києві подібний човен. Але така ж конструкція могла бути і в Київській Русі. Просто не збереглося зображень за той період», – пояснює науковець Валерій Нефьодов.
Цей човен перевезуть до ангару-лабораторії, де зроблять радіовуглецевий аналіз. Процедура триватиме півроку. А потім ще 2 знадобляться на консервацію.
Науковці переконані: знахідка займе гідне місце серед експонатів Музею судноплавства на острові Хортиця.
За матеріалами ICTV