Австралія і Черкащина: поєднані боротьбою за українську Волю…

Дата: 26.10.2013
Автор:

Українська церква в районі Ессендон. Мельбурн, Австралія

Нинішньої осені стартувала співпраця 8-го Куреня ім. П.Калнишевського Вільного козацтва австралійського Мельбурна та Вільного Козацтва Холодного Яру. Першими на зв’язок вийшли наші австралійські Побратими – після того, як знайшли в Інтернеті фільм «Вогонь Волі» про подорож отця Василя Циріля, Олега Островського, Андрія Кравця та Володимира Гамалиці від церкви Петра Калнишевського у Холодному Яру – на Соловки, російський острів серед Білого моря, де спочив останній Кошовий Петро Калнишевський. Після того з’явилася черга дивовижних співпадінь, які інакше, аніж Божим провидінням, не назвеш…

Церква Святого Праведного Петра Багатостраждального (Калнишевського). Холодний Яр, Черкащина

В середині жовтня з Австралії козаки Куреня ім.П.Калнишевського передали тисячу доларів пожертви на будівництво церкви Петра Калнишевського у Холодному Яру. Церемонія передачі коштів і супровідного листа з Австралії відбулася у Тернівці Смілянського району Черкащини. А саме у Смілі 20 жовтня 1886 року народився один із засновників Вільного Козацтва, філіали якого нині є по всьому світу – отаман Яків Водяний.

Він був делегатом Першого з’їзду вільного Козацтва у Чигирині (1917 р.), а потім – одним із чільних Отаманів Холодного Яру, став автором літературної драми-спогаду «Холодний Яр». В часи гонінь холодноярський отаман Яків Водяний певний час був на еміграції… в Австралії. Цікаво співпало, що саме 20 жовтня, у день чергової річниці народження отамана Водяного, Вільне Козацтво у австралійському Мельбурні святкувало Покрову…
Вражений співпадінням, я тільки трохи «копнув» історію українців на еміграції Австралії і серед перших же славних імен українських емігрантів знайшов Марину Березовську – класичного хореографа, великого вчителя українського танцю.

Від 1949 року пані Марина жила на еміграції в Австралії – перші 7 років у Перті, а відтоді – у Мельбурні, де стала співзасновницею Балетної компанії Західної Австралії ( West Australian Ballet Company).Викладала характерний танець в різних балетних школах, у тому числі в Балетній Академії Борованського, Австралійській балетній школі (The Australian Ballet) та Вікториянському коледжі мистецтва.Проводила семінари з класичного і характерного танців в університетах США.
У 1989 р. вона стала хореографом українського ансамблю «Байда козаки». За заслуги у розвитку танцювального мистецтва австралійський уряд надав М. Березовській надзвичайно високе звання члена Ордену Австралії (англ. Order of Australia) – 1984 року.
Чому так детально пишу саме про цю мирну жінку, яка ніколи не тримала шаблю у руках, але багато зробила для здобуття Україною волі і для популяризації України у світі? Та тому, що дівоче прізвище пані Марини Березовської – Нарбут. Вона – донька знакового в історії України художника Георгія Нарбута – автора практично усієї державної символіки часів Визвольних змагань початку ХХ століття. Це він малював ескізи герба і державної печатки Української держави, перших українських грошей і поштових марок, навіть ескізи мундирів українського війська… Георгій Нарбут мав двох дітей: доньку Марину й сина Данила. Данило Нарбут, так само, як і батько, став відомим художником, був сотником УПА, прославився серією портретів українських гетьманів і кошових отаманів. А останні роки життя жив і творив у Черкасах на Дніпрі – місті, де знаходиться редакція «Козацького краю»…
Все у цьому світі буває не випадково, і відстань між Черкащиною і Мельбурном вже не видається такою великою…

Петро ДОБРО

Поделиться в соц. сетях

Share to LiveJournal
Share to Odnoklassniki

Tags: , , , ,



Напишіть відгук

Свіжий випуск

Газета 'Козацький край' номер 4 від квітень 2024

дружні сайти

ТМ “Еко-Ферма”

Музейно-етнографічний комплекс “Дикий Хутір”

Світовий Конґрес Українців

Млини України

Млини України

Туристична компанія “Від Краю – до Краю”

Від краю до краю

© 2011-‘2024’.Вільне Козацтво Холодного Яру